Denník N

Týždňový newsfilter: Načo ešte Ódor pri Aláčovi čaká? Riaditeľa SIS treba odvolať

1. Aj SIS už potrebuje plán obnovy. 2. Čo robia naši „mierotvorcovia“, keď Prigožin tiahne na Moskvu? Mlčia. 3. Ako štát sme nanič, ak si nevieme chrániť prezidentku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Aj SIS už potrebuje plán obnovy

Predseda parlamentu Boris Kollár má za sebou zlý týždeň: rozprával nechutné násilné historky zo svojho súkromia; keď mu dochádzali argumenty, plakal, a čo je najhoršie, opakoval, že by kedykoľvek znovu použil násilie, hoc aj na matku svojich detí.

V Kollárovom svete vyzerá ruka zákona ako jeho ruka. Argument, že ak by zavolal políciu, jeho dieťa by vyrastalo bez matky, je chybný. Tak keď je tá matka taká tyranka a pre dieťa nebezpečná, nie je lepšie, aby dieťa vyrastalo s otcom?

Červené čiary. Do prípadu sa vložil aj riaditeľ Slovenskej informačnej služby Michal Aláč. Prekročil pritom (opäť raz) červené čiary, ktoré mu premiér Ľudovít Ódor stanovil po nástupe do funkcie.

„Prvá čiara je, že nebude zasahovať a ovplyvňovať vyšetrovanie citlivých káuz a káuz vo všeobecnosti, a druhá, že SIS nebude vynášať informácie smerom k politickým stranám,“ povedal pred tromi týždňami premiér Ódor v diskusii Denníka N.

List a SIS. Prípad sa začal po tom, ako jedna z Kollárových partneriek, Barbora Richterová, poslala list všetkým poslancom. Richterová nie je spokojná, ako sa Boris Kollár stará o ich dve deti, a v poslednom čase o tom opakovane verejne rozpráva. V liste napísala, že si všimla, že sa okolo nej pohybujú tie istá vozidlá, ktorých evidenčné značky si poznačila. Vzhľadom na to, že si podľa nej hnutie Sme rodina nominovalo dôležitých ľudí do Slovenskej informačnej služby, má obavu, či za sledovaním nie je práve SIS.

K veci zasadol výbor pre kontrolu SIS, na ktorý sa dostavil aj riaditeľ služby Michal Aláč. Ten nastúpil do funkcie po tom, čo musel odísť nominant Sme rodina Vladimír Pčolinský, pretože ho obvinili z korupcie. Aláča vybrala do funkcie znovu Sme rodina.

Vie aj bez vyšetrovania. Aláč po rokovaní výboru povedal, že informácie, ktoré napísala Richterová v liste, sú dezinformácie a „cieľom je zrejme pritiahnuť na seba mediálnu pozornosť“.

Aláč sa okamžite postavil na stranu Borisa Kollára, hoci policajný prezident Štefan Hamran ešte len oznamoval, že NAKA celú vec prešetrí.

Aláč nepotrebuje čakať na výsledky vyšetrovania, on už vie, že Kollár tajnú službu nezneužil. To sú pozoruhodné schopnosti jedného riaditeľa.

Čo je v pozadí. Medzičasom už polícia zistila, že štyri autá, ktoré Richterová označila, sú naozaj v registračnom systéme blokované, čo pravdepodobne znamená, že patria SIS. Stále to však neznamená, že Richterovú „tajní“ sledovali.

V pozadí môže byť oveľa nebezpečnejšia hra s odsúdeným Zoroslavom Kollárom, ktorý dal podľa Borisa Kollára Richterovej auto a ktorého ona sama označuje za lepšieho otca ako Borisa Kollára.

Zoroslav Kollár isto nemá v našej tajnej službe problém získať poznávacie značky štyroch sledovacích áut a odovzdať ich Richterovej, aby Borisovi Kollárovi pred voľbami poškodil.

Obe možnosti – sledovanie aj diskreditácia jedného Kollára druhým Kollárom – sú dnes rovnako pravdepodobné. Aláč však ukázal, že nemá záujem zistiť, kde je pravda. Aláč má iba jeden záujem – ochraňovať Borisa Kollára.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ľudovít Ódor

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Sme rodina

Vojna na Ukrajine

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie