Denník N

O Rómoch mlčí vláda, prezident aj opozícia

Foto – Tomáš Hrustič
Foto – Tomáš Hrustič

Rómovia sú problém, ku ktorému nemajú čo povedať vláda, prezident ani opozícia.

Jeden riaditeľ skončil vo väzení za falšovanie kolkov a nelegálne držanie zbraní. Druhý vyvolal štrajk, lebo kopal deti. Na prírodopise sa učilo, že na začiatku vesmíru bol „bim-bác“, na výletoch sa zarábali jednotky trhaním kroviek chrústom a angličtinu učili zväčša preškolené ruštinárky. Toľko vybrané spomienky autora na základnú školu. Ak má prezident pravdu, že situácia sa len zhoršuje, hrôza si predstaviť, čo by sa na bratislavskej ZŠ Lazaretská dialo dnes, keby jej opustená budova už roky nechátrala.

Je teda v poriadku, že pre prezidenta je vzdelávanie spolu so zdravotníctvom prioritou, a aj premiérov zápal v boji proti utečenectvu a terorizmu je podľa prieskumov opodstatnený. Skúsme si však pomenovať tému, o ktorej je príliš ticho na to, aká je dôležitá – Rómovia.

Smer ukázal svoj postoj k nim už v roku 2012, keď zveril práve tento post opozícii – bolo teda jasné, že agenda pre stranu nie je prioritou, nemá na ňu odborníka a najradšej by zvalila zodpovednosť na niekoho iného. Formálne síce prešla pod supersilného ministra vnútra, lenže riešiť všetko od hasičov cez ESO až po osady nedokáže nik.

Prezident spomenul Rómov v novoročnom prejave len raz: „Ukazuje sa, že horší alebo zlý sociálny pôvod dieťaťa je dnes akoby predpokladom pre zlé výsledky na základnej škole. A navždy tak uzavrie možnosť mladého človeka vystúpiť z tohto začarovaného kruhu. A nemýľme sa, netýka sa to iba našej rómskej populácie.“

Nádejný líder opozície Radoslav Procházka nehovoril o Rómoch vo veľkom rozhovore pre Denník N vôbec, nijako sa nevyskytujú ani v „Desatore dobrého štátu“, ktoré definuje kľúčovú predstavu Siete o fungujúcej krajine.

Samozrejme, dá sa argumentovať, že téma Rómov je vlastne „schovaná“ pod tými ostatnými – ak má niektorá skupina obyvateľstva vážne problémy so vzdelaním, tak sú to deti z osád a get. Ak niekoho trápi naozaj zúfalý zdravotný stav a dožíva sa omnoho menej rokov než väčšinové obyvateľstvo, tak sú to zas len ľudia z tých istých miest.

Aj Ficove úvahy o úspešnosti „multikulturalizmu“ a migrácie by sa dali spojiť aj s touto problematikou a on ich aj spojil, keď hovoril o tom, že nemáme kapacitu venovať sa utečencom, keďže nevieme vyriešiť ani toto. Len škoda, že priznanie o zlyhaní štátu použil ako výhovorku, nie ako impulz na to, aby s tým začal niečo robiť.

Ale naspäť k podstate. Ani vážnosť iných problémov a nepopulárnosť tejto témy nič nemenia na tom, že politici by mali jasne a dookola hovoriť o jednom z kľúčových problémov dneška: že desaťtisíce ľudí na Slovensku žijú v stredovekých podmienkach, ktoré nielenže nezažijete ani na tých najhorších „bielych“ školách, ale nad ktorými by zrejme ostali v úžase stáť aj mnohí utečenci.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie