Denník N

Gajana ešte nedávno nikto nepoznal, teraz je brankárskou jednotkou draftu. V Chicagu môže hrať s Bedardom

Adam Gajan. Foto - TASR/AP
Adam Gajan. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovák Adam Gajan je najvyššie draftovaným brankárom na tohtoročnom drafte NHL a najvyššie draftovaným slovenským brankárom v histórii – prekonal aj Petra Budaja, ktorého si v roku 2001 vybralo Colorado zo 63. miesta.

Gajana z 35. miesta draftovalo Chicago Blackhawks, čo okrem iného znamená, že Slovák by si mohol zahrať s Connorom Bedardom, jednotkou tohtoročného draftu, hráčom, o ktorom sa hovorí ako o generačnom talente.

Gajan bol pritom ešte pred pár mesiacmi úplne neznámy brankár a do povedomia sa dostal až na hokejovom šampionáte do 20 rokov, ktorý sa konal na prelome decembra a januára.

Práve slovenský gólman bol hlavným hrdinom turnaja a jeho inšpiratívny príbeh si vo veľkom všímali aj zámorské médiá, prirovnávali ho k rozprávke o Popoluške a rozbehli sa špekulácie o tom, že by rodák z Popradu mohol zaujať aj na drafte NHL.

Realita ukázala, že Gajanove vyhliadky na NHL boli ešte optimistickejšie, ako mu predpovedali odborníci v januári.

„Jeden funkcionár z NHL mi povedal, že z fyzickej stránky je na tom podobne ako najlepší brankári v lige,“ napísal pred draftom pre The Athletic expert na mladých hráčov a draft Corey Pronman.

Aj hokejový odborník a analytik Steven Ellis z portálu Daily Faceoff napísal, že „nebude prekvapený, ak po ňom siahne niektorý z tímov už v závere prvého kola“. Gajana si napokon vybralo Chicago v úvode 2. kola.

Video si tréner pozrel 20-krát

V príbehu o tom, ako sa z neznámeho brankára stal jeden z najžiadanejších gólmanov tohtoročného draftu, zohralo dôležitú úlohu Gajanovo rozhodnutie umiestniť za vlastnú bránu GoPro kameru.

Mladý brankár tak urobil prvýkrát v roku 2020 a nemohol tušiť, že mu to neskôr pomôže k angažmánu v USA. Chcel len zapracovať na vlastnom hokejovom raste. Vždy v pondelky a utorky zábery nahraté kamerou analyzoval a pýtal sa skúsenejších odborníkov, čo môže zlepšiť.

Jedným z mentorov bol aj Ján Lašák, ktorý okrem poskytovania praktických rád Gajana nabádal, aby v záujme úspešnej kariéry zabojoval o miesto v nižších súťažiach v USA. Problémom však bol chýbajúci záujem v zámorí.

Všetko zmenilo až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

NHL

NHL Draft

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie