Denník N

Týždeň v zdraví: Čo všetko vieme o popôrodnej depresii? Môže črevný mikrobióm pomáhať v prevencii ochorení? Aké nežiaduce účinky má kofeín?

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  všetko dôležité o popôrodnej depresii;
  •  ako môže pomáhať črevný mikrobióm pri prevencii niektorých ochorení;
  •  aké vedľajšie účinky môže mať kofeín.

Staráte sa o svoj črevný mikrobióm? Robíte dobre, pomáhate prevencii rôznych ochorení

Dnešná odborná mikrobiálna dišputa už speje k tomu, že kolónie baktérií zabývané a vegetujúce v našom tráviacom systéme začíname považovať za ďalší orgán ľudského tela s viacerými dôležitými funkciami.

Ak to celé ešte trošku viac pritiahneme za vlasy, miestami to vyzerá tak, že náš mikrobióm si treba rozmaznávať aj preto, lebo prakticky riadi naše telesné funkcie a pomáha všetkým sústavám organizmu vrátane imunitného.

Predstavme si niekde v zákutiach apendixu síce miniatúrne – tak akurát pre baktérie –, ale špičkovo vybavené riadiace centrum, taký Minihouston, kde… Poďme radšej do reality. Ako je to naozaj? Treba sa nám o svoj črevný mikrobióm starať? Napríklad aj preto, lebo nám pomáha v preventívnom boji s viacerými ochoreniami?

Aktuálna mantra „os črevo – mozog“ nie je až taký jazykový

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Zdravie

Teraz najčítanejšie