Týždeň v zdraví: Čo všetko vieme o popôrodnej depresii? Môže črevný mikrobióm pomáhať v prevencii ochorení? Aké nežiaduce účinky má kofeín?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.
V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:
- všetko dôležité o popôrodnej depresii;
- ako môže pomáhať črevný mikrobióm pri prevencii niektorých ochorení;
- aké vedľajšie účinky môže mať kofeín.
Staráte sa o svoj črevný mikrobióm? Robíte dobre, pomáhate prevencii rôznych ochorení
Dnešná odborná mikrobiálna dišputa už speje k tomu, že kolónie baktérií zabývané a vegetujúce v našom tráviacom systéme začíname považovať za ďalší orgán ľudského tela s viacerými dôležitými funkciami.
Ak to celé ešte trošku viac pritiahneme za vlasy, miestami to vyzerá tak, že náš mikrobióm si treba rozmaznávať aj preto, lebo prakticky riadi naše telesné funkcie a pomáha všetkým sústavám organizmu vrátane imunitného.
Predstavme si niekde v zákutiach apendixu síce miniatúrne – tak akurát pre baktérie –, ale špičkovo vybavené riadiace centrum, taký Minihouston, kde… Poďme radšej do reality. Ako je to naozaj? Treba sa nám o svoj črevný mikrobióm starať? Napríklad aj preto, lebo nám pomáha v preventívnom boji s viacerými ochoreniami?
Aktuálna mantra „os črevo – mozog“ nie je až taký jazykový