Denník N

Nadmerný hluk je spojený s vyšším rizikom infarktu či mŕtvice, izoláciou okien možno znížiť zvuk aj o desiatky decibelov

Kľúčové sektory vrátane dopravy by sa mali stať prakticky bezemisné. Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Kľúčové sektory vrátane dopravy by sa mali stať prakticky bezemisné. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Pri hluku záleží na každom decibeli. Napríklad nákladný vlak produkuje hluk, ktorý zodpovedá zhruba štvornásobku decibelov pokojnej izby. Napriek tomu vlak neznie pre ľudské ucho 4-krát hlučnejšie, ale asi 500-krát. Dôvodom je, že s každým zvýšením hluku o 10 decibelov sa pocit hlasitosti spravidla zdvojnásobí;
  • Lekárka radí, aby si ľudia aspoň na dovolenke oddýchli od hluku mesta. „Keď sa napríklad opaľujú na pláži, nech si do slúchadiel nepúšťajú hlasnú hudbu.“

V Európe je odhadom viac ako 100 miliónov ľudí (± 20 % populácie), ktorí sú dlhodobo vystavení takým hladinám hluku, ktoré sú pre ľudské zdravie škodlivé.

Viacero štúdií ukazuje, že chronický hluk je spojený s vyšším rizikom vysokého krvného tlaku, mŕtvice aj infarktu.

Následkom hluku z dopravy sa podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) len v západnej Európe ročne stratí prinajmenšom 1 milión rokov zdravého života.

„Odhadujeme, že každý rok sa v dôsledku hluku v životnom prostredí objaví 48 000 nových prípadov ischemickej choroby srdca a dochádza k 12 000 predčasným úmrtiam. (…) Podľa našich odhadov 12 500 školákov trpí poruchami čítania, a to vinou hluku spôsobeného leteckou dopravou,“ uviedla v roku 2020 Eulalia Perisová, odborníčka Európskej environmentálnej agentúry (EEA) pre oblasť hluku v životnom prostredí.

Environmentálna hrozba

Z uvedených dôvodov WHO považuje hluk za druhú najvýznamnejšiu environmentálnu hrozbu, hneď po nepriaznivých vplyvoch znečistenia ovzdušia.

Istým nedostatkom je, že výskum tohto typu často pracuje len s hrubými odhadmi, takže k uvedeným číslam treba pristupovať s rezervou.

Napriek tomuto nedostatku sa v tomto článku pokúsime vysvetliť, čo vieme o vplyve hluku na ľudský organizmus a aké opatrenia možno prijať na zníženie hluku doma či na pracovisku.

S týmto cieľom sme oslovili lekárku a vedkyňu Ľubicu Argalášovú, prednostku Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK v Bratislave, a akustika Mateja Žáka zo spoločnosti AkuDesign.

Téme sa tento mesiac venoval aj denník The New York Times, ktorý oslovil 30 vedcov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie