Denník N

Nové fakty o Bezákovi: Skončil ako arcibiskup, keď dal odkryť kňazov udavačov. Cirkev zoznam nedokončila

Róbert Bezák sa stal trnavským arcibiskupom v roku 2009, v úrade bol len tri roky. Foto N - Tomáš Benedikovič
Róbert Bezák sa stal trnavským arcibiskupom v roku 2009, v úrade bol len tri roky. Foto N – Tomáš Benedikovič

Odvolanie Róberta Bezáka pred 11 rokmi vyvolalo vlnu nevôle. Doposiaľ sa nevedelo, že s Ústavom pamäti národa začal skúmať, ktorí kňazi donášali Štátnej bezpečnosti. Bezák si myslí, že aj preto skončil. Jeho nástupca Ján Orosch mlčí, prečo v projekte nepokračoval.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prešlo presne jedenásť rokov, odkedy sa trnavský arcibiskup Róbert Bezák prihovoril veriacim s nečakanou správou, že ho odvolali. Vysvetlenie, prečo tak náhle končí vo funkcii, nepoznal a mlčanie katolíckej cirkvi tento prípad sprevádza dodnes, či už ide o Vatikán, alebo Konferenciu biskupov Slovenska.

Denník N zistil nové skutočnosti o tom, čo sa dialo v Trnavskej arcidiecéze pred jeho odvolaním a s čím Bezák narazil na odpor. Nebolo to len preverovanie finančných nezrovnalostí a čudné nakladanie s cirkevným majetkom za éry Bezákovho predchodcu Jána Sokola.

Napätú atmosféru v slovenskej katolíckej cirkvi vyvolalo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Róbert Bezák

Ústav pamäti národa

Slovensko

Teraz najčítanejšie