Denník N

Vallo dohodol s developerom River Parku, že namiesto planetária dá peniaze na Plató Staromestská

Planetárium podľa developera PKO. Vizualizácia – Henbury Development
Planetárium podľa developera PKO. Vizualizácia – Henbury Development

Občianske združenie Slovenské planetáriá, ktoré na projekte roky pracovalo, kritizuje magistrát za netransparentnosť a absenciu verejnej diskusie. Bratislavskí mestskí poslanci budú o návrhu hlasovať vo štvrtok.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na mieste bývalého Parku oddychu a kultúry v Bratislave nakoniec pravdepodobne nevyrastie červené futuristické planetárium, ale parkové námestie.

Vedenie Bratislavy Matúša Valla dohodlo zmenu s developerom, za ktorým je skupina J&T Real Estate a Cresco Real Estate. Detaily už vidno v návrhu dodatku k zmluve medzi mestom a developerom, o ktorom bude vo štvrtok rokovať mestské zastupiteľstvo.

Je takmer isté, že poslanci návrh schvália, zrušenie planetária totiž iniciovalo mesto a strana primátora Matúša Valla Team Bratislava má v zastupiteľstve pohodlnú väčšinu.

Namiesto planetária príspevok na premostenie Staromestskej

Ide o projekt River Park II na mieste bývalého PKO ako pokračovanie súčasného River Parku. Developerom je firma Woal, ktorá sa premenovala z Henbury Development, jej spolumajiteľom je aj cyperská pobočka J&T Real Estate a ďalšia cyperská firma Gratius Holdings Limited, prepojená s ďalším bratislavským developerom Cresco Real Estate.

Napriek tomu, že spoločne vlastnia firmu Woal, J&T a Cresco budú svoje časti pozemkov rozvíjať samostatne.

J&T Real Estate rozvíja úsek medzi River Parkom I a námestím, kde malo byť planetárium. Cresco bude stavať na území západne od námestia.

Návrh dohody znie, že developer nebude musieť pri Dunaji postaviť planetárium, mediatéku ani umiestniť do priestoru terakotové skulptúry zachované z PKO.

Projekt planetária už v roku 2015 mnohí odborníci spochybňovali aj preto, že bolo súčasťou dohody primátora Iva Nesrovnala o predaji budovy PKO developerovi za 1 euro.

Planetárium malo stáť zhruba osem miliónov eur. Ako súčasť dohody má developer dať mestu 8,2 milióna eur – a to hovorí, že ich použije na iný veľký projekt: na premostenie Staromestskej ulice pod Bratislavským hradom známe ako Plató Staromestská.

Okrem toho sa zaviaže vybudovať na mieste, kde malo byť planetárium, verejný park a daruje mestu projektovú dokumentáciu na Plató Staromestská a na projekt Živé námestia, čo mesto odhaduje na hodnotu dvoch miliónov eur.

„Namiesto planetária v hodnote približne 8 miliónov eur, ktoré by mesto ani nevlastnilo, ani neprevádzkovalo a developer by ho podľa vlastných zámerov komerčne zhodnocoval, sa preinvestuje približne 11 miliónov eur priamo do majetku mesta, teda do spoločného majetku všetkých Bratislavčanov,“ vysvetľuje dohodu primátor Matúš Vallo.

Návrh je podľa primátora Matúša Valla pre mesto omnoho výhodnejší ako pôvodná zmluva. Podľa nej malo totiž planetárium zostať vo vlastníctve developera, ktorý ho mal 30 rokov prevádzkovať.

Návrh Plató Staromestská. Vizualizácia – MIB/Bratislava

Plató Staromestská je jeden z kľúčových projektov primátora Valla. Ide o zásadný návrh pre podhradie, ktoré ešte v 70. rokoch minulého storočia oddelili širokou cestou od zvyšku historického mesta. Má podľa odhadov stáť 18 miliónov eur. Primátor Vallo predstavil projekt pred rokom s tým, že vtedy ešte nevedel presne povedať, kde na to vezme peniaze.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Developeri v Bratislave

Matúš Vallo

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie