Denník N

Ministerstvo neschválilo učebnicu sexuálnej výchovy, znepokojili ho obrázky pohlavných orgánov

Učebnica Vzťahová a sexuálna výchova 2. Foto – N
Učebnica Vzťahová a sexuálna výchova 2. Foto – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tri pozitívne posudky a jeden negatívny. Také je skóre učebnice Vzťahovej a sexuálnej výchovy 2 od združenia Intymyta, ktorá vyšla vo vydavateľstve Raabe. Traja odborníci učebnicu odporučili ministerstvu školstva schváliť, jedna odborníčka bola proti.

Napriek skóre 3 : 1 sa ministerstvo školstva rozhodlo učebnici neudeliť pečiatku, ktorá by umožnila školám nakúpiť ich za štátne peniaze. Bolo to v čase, keď rezort viedol exminister školstva Ján Horecký, dnes kandidát do volieb za KDH. Horecký tvrdí, že to nebolo jeho rozhodnutie a spravili ho úradníci v komisii.

O sexe sa na hodine nehovorí

Slovenskí učitelia v roku 2023 nemajú k dispozícii žiadnu učebnicu o vzťahoch či sexuálnom správaní. Deti sa stretnú s obrázkom penisu a maternice v siedmom ročníku na biológii, keď preberajú rozmnožovaciu sústavu. Ale otázky o porne, prvom sexe alebo sextingu v učebnici biológie, prirodzene, nie sú.

Učebnica od združenia Intymyta je pre deti od 10 do 15 rokov, teda na druhom stupni základných škôl. Učiť by z nej mohli učitelia, ktorí sa rozhodnú preberať s deťmi vzťahy – na biológii, občianskej náuke či etike. Na školách na Slovensku nemáme sexuálnu výchovu ako samostatný predmet. Je len prierezovou témou nazvanou Výchova k rodičovstvu a manželstvu, ktorej časti sa môžu preberať vo viacerých predmetoch.

Proces schvaľovania učebníc je nastavený tak, že konečné slovo nepatrí odborníkom, ale vedeniu ministerstva.

Komisii, ktorá učebnicu neodporučila, prekážajú obrázky pohlavných orgánov či dvojstrana o masturbácii. Tieto dve témy tak úplne zatienili zvyšok učebnice. Deťom vysvetľuje aj prostredníctvom úloh, ako odolať rovesníckemu nátlaku, prečo radšej vypnúť porno, prečo sociálne médiá prinášajú upravenú realitu alebo ako spoznať, či s nejakou aktivitou skutočne súhlasím.

Učebnica Vzťahová a sexuálna výchova 2. Foto – N

Štatistika rozvodovosti a výchova k manželstvu

Pozrime sa na to, čo sa deti môžu dozvedieť z učebnice pri kľúčových témach.

Zdravé vzťahy. V učebnici v jednotlivých kapitolách nájdu školáci aktivity určené na rozpoznanie zdravých vzťahov. Napríklad, čo sa dá považovať za červené vlajky vo vzťahu alebo ako rešpektovať odmietnutie v kamarátskom či romantickom vzťahu. Pri príbehoch sa majú deti zamyslieť napríklad nad nerovnosťou vo vzťahu.

„Môj priateľ ma priťahuje, pretože je starší a je z inej školy. Je záhadný a je s ním sranda. (…) Veľmi rada počúvam jeho príbehy a zážitky. Keď ideme von, väčšinou rozhoduje, kam pôjdeme, všetko platí a pozná fakt dobré miesta. Dosť ma ovplyvnil. (…) Po niekoľkých mesiacoch mi povedal, že sa so mnou chce milovať. Ja som váhala, pretože som si myslela, že ma opustí, keď odmietnem, ale mám iba štrnásť a viem, že to je nelegálne. “

Odborníci oceňujú, že kniha kladie dôraz na rešpekt a rovnosť. „Otvára témy, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ján Horecký

Mladí

Rodičovstvo

Školstvo

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie