Denník N

Ivan Korčok: Musím zvážiť, ako by mi kandidatúra zmenila život

Ivan Korčok. Foto N - Vladimír Šimíček
Ivan Korčok. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Ivan Korčok (59) je bývalý diplomat, v rokoch 2020 až 2022 bol ministrom zahraničných vecí. V rozhovore hovorí okrem iného o tom:

  • čo vstupuje do jeho rozhodovania, či bude kandidovať za prezidenta;
  • čo vraví na rozhodnutie Zuzany Čaputovej nekandidovať;
  • či vníma ako problém, ak sa prezident neuchádza o znovuzvolenie;
  • prečo verí, že parlamentné voľby dopadnú inak ako prieskumy;
  • čo vraví na sobotnú vzburu vagnerovcov.

Debaty o svojom angažmáne v straníckej politike ste uzatvorili vetou, že nemôžete ísť do politiky len preto, lebo vás tam vidia iní. Po rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej vás mnoho ľudí vidí ako prezidentského kandidáta. A vy nateraz nevravíte nie. Ste v inej situácii?

Som v inej situácii. Stranícka politika a účasť v parlamentných voľbách je už z povahy veci úplne odlišná ako eventuálna kandidatúra na post hlavy štátu. Sú to politické veci, ale odlišné.

Na diskusii o zahraničnej politike, ktorú minulý týždeň organizovala SaS, ste povedali, že o prezidentskej kandidatúre budete uvažovať. Niekto by to mohol považovať za váš pokus vypýtať si čas, ako neoznámiť kandidatúru ihneď po tom, čo svoje rozhodnutie oznámila prezidentka. Ale – opravte ma, ak sa mýlim – vy ste o prezidentkinom rozhodnutí dopredu veľmi nevedeli, tak?

Nevedel som. Je to aj zdokumentované tým, že som pár dní predtým bol v televízii Markíza, kde som otázku na prezidentskú kandidatúru dostal. Povedal som, že vychádzam z toho, že pani prezidentka bude kandidovať, a že proti nej kandidovať nebudem.

Video: Rozhovor s Ivanom Korčokom
(autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič)

Máte za sebou niekoľko dní premýšľania. Rozumiem, že mi nepoviete, či do toho idete alebo nie. No zaujíma ma, čo sú premenné, ktoré vám vstupujú do kandidátskej rovnice.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Prezidentské voľby 2024

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Vojna na Ukrajine

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie