Denník N

Pre niekoho väzenie, pre iného vytúžené súkromie. Prečo okolo domov vyrastajú betónové ploty

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď prechádzate ponuky novostavieb v okolí Bratislavy, ale aj inde po Slovensku, väčšinu z nich spája jeden spoločný znak. Či už ide o dom, ktorý sa rozhodli predať majitelia sťahujúci sa inam, alebo developerský projekt, väčšinu aspoň sčasti obkolesuje vysoký betónový plot.

Keď niektorú z nových štvrtí navštívite, zistíte, že nepriehľadná hradba často lemuje celé ulice a vytvára dojem akejsi stiesnenej betónovej džungle. Človek, ktorý sa v takomto prostredí rozhodne vyriešiť svoj plot inak, tak môže pôsobiť ako narušiteľ.

Betónové ploty však nie sú len znakom satelitov s malými pozemkami a chýbajúcim verejným priestorom, kde spolu s nedostatkom zelene prispievajú k prehrievaniu prostredia. Obkolesujú aj novostavby na priestranných pozemkoch a čoraz častejšie aj staršie domy, ktoré prešli rekonštrukciou.

V texte sa okrem iného dozviete:

  • prečo ľudia preferujú betónové ploty;
  • či platí, že betónový plot je lacné riešenie;
  • aké výhody majú ploty z pletiva;
  • čo na betónové ploty hovoria architekti;
  • ako si s plotmi poradili v Svätom Antone;
  • čím betónové ploty „zakryť“.
Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Krajinná a záhradná architektka Lenka Hlubinová Vargová. Foto N – Tomáš Benedikovič
Aj s betónovým plotom sa dá v záhrade pracovať, hovorí Lenka Hlubinová Vargová. Foto – Simi Riedlmajer/Ateliér Papaver

Istota a bezpečie v neznámom prostredí

Dôvody, pre ktoré sa ľudia rozhodnú postaviť si vysoké nepriehľadné ploty od susedov, ulice či okolo celého pozemku, sú rôzne. Najčastejšie sa spomína súkromie a bezpečnosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie