Denník N

Spevák Vojtik: Od nás Rómov sa očakáva, že zlyháme. Chcem dokázať opak

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pochádza z Detvy, je Róm a je kvír. Ako hudobník vystupuje pod menom Vojtik, okrem toho robí vlastnú drag šou ako Kassandra.

Keď v máji zverejnil pesničku Detviansky sen, začali sa mu hrnúť ponuky na vystúpenia a rozhovory. „Ešte som poriadne nespracoval, čo všetko sa odvtedy udialo, musel som sa sústrediť najmä na dokončenie školy,” hovorí čerstvý absolvent konzervatória Vojtech Klinec.

Rozprávali sme sa v kultúrnom centre Záhrada v Banskej Bystrici, kde strávil celý víkend na festivale Pride ako účinkujúci a pomáhal aj s organizáciou.

Kedy ste zistili, že ste kvír?

Na mne to bolo vidno veľmi skoro. Už ako štvorročný som si obliekal rómske ženské kroje, blúzky a sukne. Nemal som oficiálny coming-out pred rodinou, nič také, že teraz vám musím niečo dôležité povedať. Oni to berú tak, ako to je. Vždy ma brali takého, aký som.

Ako na to zareagovali spolužiaci?

Keď som mal 11-12, mal som potrebu sa viac prejavovať. Ako bežné dieťa, ktoré sa v tom veku hľadá a snaží sa nájsť samo seba. Nejde len o LGBTI+ ľudí. Vtedy som mal emo fázu, veľké čierne vlasy, mejkap. Moji spolužiaci aj väčšina ľudí je vychovávaná v tom, že keď niekto ide mimo šablóny bežného chlapca, vyradia ho zo svojej spoločnosti. Prestanú sa s ním rozprávať a robia mu rôznymi spôsobmi zle. Problémom nie sú len rodičia, ale aj učitelia, ktorí nepomáhajú a nevysvetľujú. Pre mňa sú múdri ľudia aj takí, ktorí nemusia mať vysokú školu, ale sú ľudskí. Niektorí v Detve a v okolí veľmi citovo vzdelaní nie sú.

Prečo?

Lebo sa boja. Prejav citu je pre nich automaticky spojený so slabosťou. Muži sú automaticky nastavení tak, že musia byť pevní, silní. Od detstva vyrastajú v tom, že prejaviť city znamená slabosť.

V pesničke Detviansky sen spomínate šikanu, ktorú ste zažívali zo strany spolužiakov. Ako sa k tomu vtedy stavali učitelia? Vedeli o tom? 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

LGBTI+

Rozhovory

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie