Denník N

Sú ako predtrávené a kvôli nim sa prejedáme. Čo je zlé na ultraspracovaných potravinách

Foto - Jeff Siepman/Unsplash
Foto – Jeff Siepman/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Anahad O’Connor a Aaron Steckelberg, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Zjedli by ste predtrávené jedlo?

Odborníci totiž hovoria, že presne to robíme, keď konzumujeme mnohé obľúbené balené potraviny.

Napríklad balené chleby, cereálie, lupienky a mrazené jedlá, ktoré boli rafinované, drvené, zahrievané, roztopené, tvarované, extrudované (tepelne a mechanicky spracované tak, že sa mení ich štruktúra – pozn. red.) a doplnené o prísady a konzervačné látky.

Čoraz viac výskumov naznačuje, že rozsah priemyselného spracovania, ktorým jedlo prechádza, môže meniť jeho účinky na telo a ovplyvniť našu chuť do jedla, hormóny, prírastok hmotnosti a zvýšiť riziko vzniku obezity či iných chronických chorôb.

Toto extrémne spracovanie vytvára potraviny, ktoré telo absorbuje tak ľahko, že sú v podstate predtrávené. Mnohé potraviny sú zároveň navrhnuté tak, aby prekonali naše mechanizmy signalizujúce pocit sýtosti, čo nás vedie k prejedaniu sa a priberaniu.

V posledných rokoch vedci prijali nový názov pre jedlá, s ktorými výrobcovia intenzívne manipulujú – ultraspracované.

Cesta dvoch kukuričných zŕn

Takmer všetky potraviny prejdú určitou mierou spracovania. Dokonca aj čerstvá zelenina ako baby mrkva je umytá, ošúpaná, nakrájaná a balená strojmi v spracovateľských zariadeniach predtým, než sa dostane do regálov v obchodoch.

Ultraspracované potraviny sa však z jednoduchých ingrediencií menia na priemyselné výrobky s nezvyčajnými

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Gastro a jedlo

Technológie

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie