Denník N

Fatalisti z ostreľovaného Chersonu

V Chersone. Foto N - Vladimír Šimíček
V Chersone. Foto N – Vladimír Šimíček

Aj po zotmení sa teplota v meste pohybuje okolo 25 stupňov Celzia. Elektrina prúdi, chladnička chladí, a tak vychádzam s vychladeným pivom na terasu. Kupujem si ho tesne pred treťou hodinou, keďže alkohol sa už potom nesmie predávať. Zákaz vychádzania je stanovený na 21:00, ale mesto je prázdne dávno predtým. Z pravidelných ranných hlásení miestnych úradov vyplýva, že ruská armáda útočí na Cherson asi 50-krát denne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je redaktor Českého rozhlasu

Sedíme na terase, rozprávame sa a počúvame výbuchy. Ukrajinská armáda je aktívnejšia, takže detonácie sú takmer neustále. Málokedy som si však istý, kto vlastne strieľa. Jediné, čo rozoznám, je typická salva, keď Ukrajinci strieľajú z gradov. Predchádzajúci deň som pri návšteve deväťposchodového bytového domu s výhľadom na okupované územia za Dniprom videl stúpať dym po zásahu raketami. Samozrejme, viem aj o spúšti, ktorú strely spôsobujú v meste. Jeden deň som si kúpil kávu na čerpacej stanici, na druhý deň už žiadna čerpacia stanica nebola.

Terasa nášho malého hotela je otočená na sever rovnako ako prenajatá izba na prízemí. Často kontrolujem mapu na telefóne, aby som sa pohyboval na severnej strane budov. Rusi útočia z juhu. Vyhýbam sa otvoreným priestorom. Hotel je sympaticky umiestnený medzi niekoľkoposchodovými domami. Sme tu jediní hostia. Majitelia sa presťahovali na znížené poschodie. Nataša stále zamyká dvere, čo sa mi zdá ako chyba, ale neradím jej. Na pravej nohe má popáleniny. Po jednom z jesenných útokov hotel zachvátil požiar. Nebolo to od priameho výbuchu, ale tlaková vlna poškodila elektrické vedenie a zrejme spôsobila požiar.

Centrum mesta vyzerá celkom zachovalo. Iba administratívnej budove na Námestí slobody chýba jedna stena. Na tomto námestí ľudia odvážne protestovali proti ruskej okupácii a po oslobodení vítali ukrajinských vojakov. Následky ostreľovania však vidieť v južnej časti mesta a na sídlisku Ostrov. Prakticky tu nie je dom, ktorý by nebol poškodený. Ľudia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie