Denník N

Česko-slovenské slovo týždňa: smažený řízek v. vyprážaný rezeň, smažený hermelín v. vyprážaný encián

V dnešnom vydaní jazykového seriálu nahliadneme do slovenských a českých jedálnych lístkov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pár slov o sousloví smažený řízek

Kdykoliv jsem jako kluk vyrážel ven, ať už to bylo kamkoliv, nesměl chybět řízek. Smažený. Bylo jedno, jestli jsem jel za hranice města, okresu, kraje, státu. Na tábor, branné cvičení nebo školu v přírodě. Vždycky se v báglu krčil kuřízek mezi chleby, zabalený v promaštěném papíru a pro sichr navrch i v igelitovém sáčku. Jako by to bez řízku neplatilo, jako by se bez něj nikam nesmělo. S chlebem to bylo jídlo na cesty, s brkaší nebo brsalátem na neděle. Právě tohle chameleonství mě na řízku vždycky bavilo – a zůstává mu dodnes: dávají si ho kravaťáci v michelinských restauracích, jen mu říkají telecí nebo cordon bleu, stejně jako chlapi v ušpiněných montérkách ve čtvrté cenové. Dostal mě úpický smažený vepřízek, který se servíruje jako knedlo-zelo-řízko s dušeným kysaným zelím a omaštěným houskovým knedlíkem a tvoří tak dokonalou národní dvojkombinaci.

Není divu, že když nás řízek takhle provází celým životem, má i spoustu dalších významů. Řízek může být prima kamarád, se kterým je bžunda („je to takovej řízek, bude se ti líbit“), namakaný sportovec se svaly Pepka námořníka („s takovým řízkem se rvát nebudu“) a řízky můžete dělat třeba i při golfu („vysekl jsem holí řízek“) nebo na zahradě („dej mi pár řízků, vypěstuju si to“). Nádhera.

Čech o sousloví vyprážaný rezeň

První cesta na Slovensko pro mě kdysi málem skončila zklamáním. V restauraci jsem tehdy hledal smažený řízek, leč nenacházel jsem. Dost mě tehdy zarazilo, že z velké části rodné země záhadně zmizelo moje milované jídlo. Ztratilo se však zřejmě jen v jídelníčku, protože kolem mě začal putovat jeden smažený řízek za druhým. Někde v tom menu byl! Jen se schovával. Desetipoložková nabídka zvyšovala pravděpodobnost omylu, naštěstí se při mé objednávce vinou poledního náporu zdrcnulo na tři jídla: halušky, chľustačky a vyprážaný rezeň. Po haluškách jsem netoužil („nefetuj, budeš mít halušky!“), chľustačky nezněly na první dobrou příliš lákavě, a tak to vyhrál vyprážaný rezeň. Očekával jsem něco rezavého, co běhalo po lese a čemu kdosi před kolibou vyprášil kožich. Připravoval jsem se na nejhorší. Ale ukázalo se, že jsem trefil do černého!

Martin Kavka, zakladateľ online slovníka nových a slangových výrazov Čeština 2.0. Spoluautor knihy Hacknutá čeština

Pár slov o slovnom spojení vyprážaný encián

Poznáme to všetci. Prídeme do reštaurácie, tam namiesto jedálneho lístka „buchla“, ktorá rozsahom nezaostáva za Bratmi Karamazovovcami. Tento typ reštauračného menu však nie je psychologický román, ide skôr o cestopis. Čína, Taliansko, staré dobré Česko, Amerika, ba aj z Indie sa niečo nájde. Tak sa stane, že nad obšírnym cestopisným dielom aj pol hodiny sedíme, čašník nervózne poškuľuje, kedy sa nám už uráči zavolať ho, a my stále nič. Listujeme tam, listujeme späť, až narazíme na osamelú kolónku vegetariánske jedlá, ktorá funguje ako akýsi epilóg k celému epickému dielu. Tvoria ho dva-tri skromné pokrmy, pričom je viac ako pravdepodobné, že jedným z nich bude… vyprážaný encián! Čo na tom záleží, že je elegantné slovo odvodené z nemeckého Enzian a znamená „horec„. V našom prípade nejde o žiadnu zdravú lesnú bobuľovitú pochúťku, ale o vyzretý (občas aj prezretý) syr v trojobale, milovaný nie ani tak vegetariánmi, ako skôr ľuďmi, ktorí to predošlý deň prehnali s alkoholom. Tak ako Angličanom sú na tento nemilý stav najlepším liekom anglické raňajky s vajíčkami, klobásami, so slaninou a s kopou ďalších mastných pochutín, pre Slovákov, Čechov a Poliakov je tu vyprážaný encián s hranolkami a neodmysliteľnou tatárskou omáčkou. A prečo nie je v tomto prípade obľúbenejší enciánov brat vyprážaný rezeň? Ťažko povedať. Asi nám pripadá nezdravý, príliš ťažký, príliš mäsitý… alebo sa nám po ťažkej noci jednoducho nechce čítať celých Bratov Karamazovovcov, a tak preskočíme rovno k epilógu.

Slovenka o slovnom spojení smažený hermelín

Áno. Encián znie vznešene. Možno je to preto, že neveľa slovenských slov sa začína samohláskou e, po ktorej by v nasledujúcej slabike zaznievalo c so samohláskovou skupinou . Veru, encián je akýsi odľahčený, možno znie dokonca trošku exoticky. Veď čoby nie, podľa antických svedectiev je odvodený od mena ilýrskeho kráľa Gentia. Elegantný a či neelegantný…, na hermelín nemá! Ten síce neznie tak vznešene, v skutočnosti je však obyčajný syr nazvaný po jemnom kožuchu hranostaja. Ako nás český etymologický slovník poučil: „Jméno bylo vybráno s ohledem na podobnost jemného plísňového povrchu s královským hermelínovým pláštěm z bílých hranostajů. No, nedá sa nič namietať, lenže čo je to syru kráľovskému hermelínu platné, keď ho do múky tresnú, vo vajíčku vymáčajú, do suchých rozomletých rožkov hodia, aby nakoniec v prepálenom oleji skončil? Tak-tak, ešteže tu rozprávame o syre a nie o kráľovskom golieri. Pravda je taká, že ako vyprážaný encián, tak aj smažený hermelín sú jedlom, ktoré bratia Česi veľmi priliehavo nazývajú – citlivé duše odpustia – prasárnami. Z prasiatka je síce skôr hermelínov mäsitý brat vyprážaný rezeň, toho však prasárnou nikto nevolá. Možno preto, že tak ako ľudovo znie, aj chutí. Hermelínencián nás eufonicky a metaforicky mätú, aby sa z nich špecifickou tepelnou úpravou nakoniec stal… prosto a jednoducho mastný syr v trojobale nasiaknutý olejom.

Martina Blažeková, česko-slovenská komparatistka, doktorandka na FF UK a autorka jednej básnickej zbierky

Česko-slovenské slovo týždňa/týdne je spoločný projekt Českého národného korpusu a Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied pri príležitosti 30 rokov od rozpadu ČSFR. Viac informácií nájdete na webe https://slovo.juls.savba.sk/.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Československo

Pekné veci

Veda

Teraz najčítanejšie