Denník N

Tri hodiny telocviku nebudú povinné, poslanci schválili Kučerov nepresný zákon a Bútora to využil

Minister školstva Daniel Bútora a poslanec Karol Kučera. Foto - TASR
Minister školstva Daniel Bútora a poslanec Karol Kučera. Foto – TASR

Novele poslanca OĽaNO a bývalého tenistu Karla Kučeru experti vyčítali, že zásadné zmeny vo vyučovaní by nemali vymýšľať poslanci bez odbornej debaty.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Školy budú mať nakoniec pokojnejšie leto – nebudú musieť prerábať rozvrhy a škrtať iné predmety, aby našli miesto pre tri povinné hodiny telesnej výchovy za týždeň. Minister školstva Daniel Bútora z vlády odborníkov využil chybu poslancov, ktorí nepresne napísali novelu Školského zákona.

Veta v zákone je totiž naformulovaná tak nejasne, že v zásade neurčuje školám žiadnu novú povinnosť – a tak ho vykladá aj minister Bútora. Tri hodiny telocviku za týždeň podľa jeho vysvetlenia nemusí mať každá trieda, stačí, že ich má celá škola.

Minister školstva Daniel Bútora v stredu vydal metodické usmernenie, v ktorom školy uistil, že vo svojich rozvrhoch nič meniť nemusia. Stáli za ním zástupcovia združení škôl – stredných, základných súkromných aj cirkevných, ktoré novelu kritizovali. „Mojou úlohou je chrániť školy a dám za toto rozhodnutie aj hlavu na klát,“ povedal Bútora.

Poslanec Karol Kučera (OĽaNO), ktorý zákon predkladal, takýto postup označil za trápny. Podľa neho je zákon napísaný dobre a minister školstva si ho vykladá absurdne.

Kučera navrhol túto zmenu na konci volebného obdobia a ako poslanecký návrh, ktorý neprechádza širokým pripomienkovým konaním od odborníkov aj verejnosti.

Minister: Nebudem sa púšťať do analýz, či poslanci urobili chybu

Kľúčová veta v zákone znie: „Telesná a športová výchova sa na základnej škole vyučuje v rozsahu najmenej troch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Branislav Gröhling

Daniel Bútora

Mladí

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie