Denník N

Carrie, ako to bude ďalej? Módna prehliadka s náznakmi deja sa opäť mení na Sex v meste

Sarah Jessica Parker ako Carrie Bradshaw približne v rokoch 1998 a 2021. Foto - HBO
Sarah Jessica Parker ako Carrie Bradshaw približne v rokoch 1998 a 2021. Foto – HBO

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál Sex v meste nedávno oslávil 25 rokov. A ja tiež.

Prvýkrát som na meno Carrie Bradshaw narazila asi ako tínedžerka v anglických knihách. Rôzne dospievajúce postavy o nej hovorili, akoby išlo o skutočnú osobnosť, ktorú zjavne každý okrem mňa poznal. Z niektorých kontextov som mala dojem, že musí ísť o módnu návrhárku, modelku či šéfredaktorku magazínu typu Vogue. Z iných opisov zasa vychádzala ako psychologička či vzťahová koučka.

Napokon mi Google prezradil, že je to takisto len knižná postava. Napísala ju Američanka Candace Bushnell a na obrazovky ju dva roky po vydaní románu Sex v meste preniesol seriálový tvorca Darren Star.

Ďalej som však nepátrala. Moja generácia totiž sledovala príbeh Gossip Girl, ktorý sa tiež odohrával v New Yorku. Našou Carrie Bradshaw bola buď Serena van der Woodsen, alebo Blair Waldorf. Potom prišla zvláštna upírska éra. Zatiaľ čo Carrie mala „pána Božského“, v škole sa cez prestávky riešilo, či je v Upírskych denníkoch krajší Stefan alebo Damon Salvatore.

Od roku 2016 začali na Slovensku pribúdať streamovacie služby (vitaj, Netflix) a postupne rástla popularita Instagramu. V praxi to znamenalo, že už sme nehľadali najpopulárnejšie seriály na pochybných stránkach, ale legálne sa nám rozšírili obzory. Zároveň sme z posielania nálepiek na Facebooku časom prešli na zdieľanie memečiek a dnes reelsov.

„Dobový“ kontext je dôležitý pre moment, keď mi Carrie opäť skrížila cestu, tentoraz virtuálnu. Moje okolie bolo práve unesené zo seriálu Sex Education na Netflixe. Epizódy z prostredia strednej školy nám nenúteným až humorným spôsobom dopĺňali vedomosti, ktoré sme predtým od učiteľov a učiteliek nepočuli. Ešte dôležitejšie ako anatómia však pre nás v tom čase (už sme študovali na vysokej škole) boli zobrazené témy ako príťažlivosť, intimita, sebaláska, ale aj reagovanie na situácie, keď nás niekto obťažuje.

Svoje by o tom vedela povedať aj Carrie stvárnená Sarah Jessicou Parkerovou, no Instagram sa mi ju vtedy rozhodol prezentovať v inom svetle. Algoritmus si zmyslel, že potrebujem opakovane vidieť memečka, ako si Carrie kúpila topánky za 40-tisíc dolárov, hoci jej nezostávali peniaze na odkúpenie bytu. Alebo mi viackrát pripomenul, že v kuchyni vie „pripraviť“ iba požiar.

A tak sme sa opäť na pár mesiacov rozlúčili, hoci ma motivovala neinvestovať len do šatníka a donášok, ale aj do takzvaných life-skills.

Finálna kolízia, cez ktorú som sa už bez pozerania seriálu starého ako ja nepreniesla, prišla minulý rok.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Vzťahy

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie