Carrie, ako to bude ďalej? Módna prehliadka s náznakmi deja sa opäť mení na Sex v meste

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Seriál Sex v meste nedávno oslávil 25 rokov. A ja tiež.
Prvýkrát som na meno Carrie Bradshaw narazila asi ako tínedžerka v anglických knihách. Rôzne dospievajúce postavy o nej hovorili, akoby išlo o skutočnú osobnosť, ktorú zjavne každý okrem mňa poznal. Z niektorých kontextov som mala dojem, že musí ísť o módnu návrhárku, modelku či šéfredaktorku magazínu typu Vogue. Z iných opisov zasa vychádzala ako psychologička či vzťahová koučka.
Napokon mi Google prezradil, že je to takisto len knižná postava. Napísala ju Američanka Candace Bushnell a na obrazovky ju dva roky po vydaní románu Sex v meste preniesol seriálový tvorca Darren Star.
Ďalej som však nepátrala. Moja generácia totiž sledovala príbeh Gossip Girl, ktorý sa tiež odohrával v New Yorku. Našou Carrie Bradshaw bola buď Serena van der Woodsen, alebo Blair Waldorf. Potom prišla zvláštna upírska éra. Zatiaľ čo Carrie mala „pána Božského“, v škole sa cez prestávky riešilo, či je v Upírskych denníkoch krajší Stefan alebo Damon Salvatore.
Od roku 2016 začali na Slovensku pribúdať streamovacie služby (vitaj, Netflix) a postupne rástla popularita Instagramu. V praxi to znamenalo, že už sme nehľadali najpopulárnejšie seriály na pochybných stránkach, ale legálne sa nám rozšírili obzory. Zároveň sme z posielania nálepiek na Facebooku časom prešli na zdieľanie memečiek a dnes reelsov.
„Dobový“ kontext je dôležitý pre moment, keď mi Carrie opäť skrížila cestu, tentoraz virtuálnu. Moje okolie bolo práve unesené zo seriálu Sex Education na Netflixe. Epizódy z prostredia strednej školy nám nenúteným až humorným spôsobom dopĺňali vedomosti, ktoré sme predtým od učiteľov a učiteliek nepočuli. Ešte dôležitejšie ako anatómia však pre nás v tom čase (už sme študovali na vysokej škole) boli zobrazené témy ako príťažlivosť, intimita, sebaláska, ale aj reagovanie na situácie, keď nás niekto obťažuje.

Svoje by o tom vedela povedať aj Carrie stvárnená Sarah Jessicou Parkerovou, no Instagram sa mi ju vtedy rozhodol prezentovať v inom svetle. Algoritmus si zmyslel, že potrebujem opakovane vidieť memečka, ako si Carrie kúpila topánky za 40-tisíc dolárov, hoci jej nezostávali peniaze na odkúpenie bytu. Alebo mi viackrát pripomenul, že v kuchyni vie „pripraviť“ iba požiar.
A tak sme sa opäť na pár mesiacov rozlúčili, hoci ma motivovala neinvestovať len do šatníka a donášok, ale aj do takzvaných life-skills.
Finálna kolízia, cez ktorú som sa už bez pozerania seriálu starého ako ja nepreniesla, prišla minulý rok.