Denník N

Ako na turistiku s deťmi? Zapojte ich do plánovania a buďte predvídaví

Hrebeň Veľkej Fatry, Rakytov. Foto – Soňa Mäkká
Hrebeň Veľkej Fatry, Rakytov. Foto – Soňa Mäkká

Ani so školopovinnými deťmi sa nemusíte vzdávať výletov do hôr. Deti zvládnu veľa, no treba ich dobre pripraviť. Rodičia a turisti Soňa a Ľubomír Mäkkí z redakcie Denníka N pripravili praktickú príručku Turistika s deťmi.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Školská dochádzka je pre deti aj rodičov veľkou zmenou. Zrazu musíte prispôsobiť aktivity školskému životu, deti už nemôžete len tak zobrať a na týždeň odísť do hôr, ako ste mohli, kým chodili do škôlky. Preč je možnosť mimosezónnej dovolenky, ostanú vám len víkendy a školské prázdniny. Preto treba siahnuť po lokalitách, kde nebudete chodiť v davoch ani vo vrcholiacej sezóne.

Dobrou správou však je, že ak ste s deťmi chodili veľa do prírody v predškolskom veku, teraz to zužitkujete. Deti na prvom stupni základnej školy dokážu zvládnuť aj náročnejšie túry. Ak chodia pravidelne, na konci prvého stupňa sú z nich plnohodnotní turisti, ktorí ľahko zvládnu bežnú dospelácku túru. V tomto veku je dôležitá pravidelnosť aktivít a motivácia.

Ak v školáckom veku s turistikou ešte len začínate, budete to mať ťažšie. Dieťa, ktoré nie je naučené na pravidelné aktivity v horách, môže byť náročné motivovať aj v prípade, že má dostatočnú fyzickú kondíciu. Neplánujte preto horské dovolenky s dlhými túrami. Túry striedajte s inými aktivitami, dôkladne plánujte a do procesu plánovania zahrňte aj deti.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri budovaní kondície u detí, respektíve pri jej udržiavaní vám pomôže bicykel. Ak sa vám podarí ísť na hodinku von každý deň, keď to počasie a povinnosti dovolia, budete mať veľmi dobrý základ. Nemusí pritom ísť vždy len o horskú cyklistiku, stačí aj jazda po rovine. Bicykel je skvelý v tom, že intenzita aktivity sa dá dávkovať podľa chuti skupiny. Aj na rovine môžete dať intenzívnejší výjazd, keď do trasy zakomponujete súťaž, kto bude prvý pri mostíku. Iný deň to zas môže byť pohodová jazda k jazeru spojená s pozorovaním vtákov a návštevou bufetu. Bufet či iný druh občerstvenia je vždy dobrým magnetom. Bicykel vyrovnáva výkonnostné rozdiely medzi deťmi, čo je dobré najmä pri súrodencoch. Tento efekt dobre funguje pri našich synoch, medzi ktorými je takmer štvorročný vekový rozdiel.

Tréning s deťmi navyše veľmi pomôže aj vašej kondícii a vytrvalosti. Tá sa totiž dobre buduje pri pravidelných aktivitách s nízkou intenzitou.

[ Láska k horám sa na deti prenáša! Nová príručka z vydavateľstva Denníka N Turistika s deťmi vám pomôže pripraviť sa na nové dobrodružstvá. ]

Plánovanie túr

Túry s deťmi plánujte vopred a vyhraďte si na túto činnosť dostatok času. Podvečer pred túrou sa posaďte nad papierovú mapu alebo za online turistickú mapu na veľkom monitore. To je dôležité, nerobte to na mobile, kde chýba širší kontext. Na veľkom formáte uvidíte aj to, kde sú ústupové možnosti alebo iné varianty trasy.

Pri plánovaní na stránke TuristickaMapa.sk si zapnite vrstvu fotografií. Tie vám pomôžu hneď v niekoľkých smeroch. Po prvé, tam, kde je najväčšia hustota fotografií, sa väčšinou nachádza niečo zaujímavé, čo stojí za návštevu. Môžete teda vybrať ten variant trasy, ktorý bude najkrajší. Po druhé, do procesu plánovania ľahko zapojíte deti a umožníte im ovplyvniť trasu podľa toho, čo sa im viac páči. Po tretie, keď deti uvidia fotky miest, na ktoré plánujete ísť, na druhý deň nepôjdu do neznáma.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Deti majú rady opakované návštevy rovnakého cieľa. Nemusíte preto zakaždým plánovať niečo úplne nové. Niekedy sa dá ten istý cieľ dosiahnuť inou trasou. Dobrým cieľom pre Bratislavčanov je napríklad Biely kríž s výborným bufetom, kam sa dá pešo aj na bicykli dostať rôznymi trasami. Spravte si turistický projekt, v ktorom tento cieľ navštívite desiatimi rôznymi spôsobmi.

Spoznávajte miesta, ktoré máte v blízkosti svojho bydliska. Nie každý víkend sa dá cestovať do hôr. Niekedy sa stačí poobede prejsť v najbližšom lese. Ak to nie je súčasť národného parku alebo maloplošnej rezervácie, môžete sa túlať voľne. Vezmite mapu, pozrite si lesné cesty a objavujte pešo alebo na bicykli. Bude to zároveň pravidelný tréning, ktorý je veľmi dôležitý preto, aby ste v horách mohli myslieť na náročnejšie ciele. Nedá sa z pohovky vyraziť na Kriváň.

Náročnosť

Zásadnou otázkou je, aké náročné túry plánovať. Veľmi to závisí od kondície a vôle každého dieťaťa. Nie je dobré hneď na začiatok vyrukovať s celodennou túrou, voľte radšej kratšie trasy s atraktívnymi miestami. Keď dieťa časom získa cvik a kondíciu, nebude pre školáka problém zvládnuť dospelácke túry hoc aj vo Vysokých Tatrách. K tomu sa však treba systematicky dopracovať.

Pri prvých túrach s deťmi by ste sa mali zamerať na trasy a lokality, ktoré veľmi dobre poznáte a pre niečo vám prirástli k srdcu. Deti ľahšie nadchnete, keď im k trase budete vedieť porozprávať svoj príbeh. Ako to tam vyzeralo pred rokmi, koho ste stretli, k akým dobrodružstvám to viedlo a podobne. Dobrá znalosť trasy je výhodou aj preto, aby ste vedeli pravdivo odpovedať na otázky typu „kedy tam už budeme“. Keď dieťaťu poviete, že ešte 20 minút, a ani po hodine tam nie ste, do budúcna môžete mať problém. Dieťa sa na vás musí vedieť spoľahnúť.

Foto – Ľubomír Mäkký

Inšpirácie na konkrétne pekné miesta môžete čerpať aj z Instagramu či od svojich známych. Neodporúčame však preberať celé ich trasy. Tie si vždy naplánujte sami. Jednak preto, aby ste o trasách pred túrou čo najviac vedeli, a jednak preto, aby ste to neprehnali s prevýšením alebo so vzdialenosťou.

Aké parametre by teda mali mať túry pre školákov?

Na začiatok odporúčame nepresiahnuť 10 kilometrov a 500 metrov prevýšenia. Z našich skúseností vyplýva, že prevýšenie býva pre deti menší problém ako vzdialenosť. Najmä dlhé nástupy alebo zostupy dolinami vyslovene neodporúčame. Vyberte si taký cieľ, napríklad vrchol, ku ktorému môžete začať stúpať už od parkoviska či zastávky autobusu.

Rátajte s časovou rezervou 

Vždy plánujte s dostatočne dlhou časovou rezervou. Vyrážajte zavčasu, aby bolo dosť priestoru ostať dlhšie na zaujímavom mieste. Rátajte aspoň s dvojnásobkom času, ktorý vám vypočíta Hikeplanner. Ak túra nie je okružná a jej súčasťou je aj presun verejnou dopravou, zaraďte autobus či vlak na začiatok, aby ste sa k autu vracali bez časového stresu z odchodu verejnej dopravy.

Pripravte si výstroj vopred

Súčasťou večerného plánovania je aj príprava výstroja. Zapojte deti do prípravy tým, že si dajú na stoličku oblečenie, ktoré si ráno oblečú. Do batôžkov zas náhradné veci a nechajte ich, aby si samy pripravili občerstvenie. Svoje deti sme naučili princípu „vojak sa stará, vojak má“. Batohy treba následne popozerať a vyradiť veci, ktoré sú vyslovene zbytočné – ako napríklad veľký plyšiak. Ak zbadáte, že v batohu niečo chýba, nekomentujte to, ale zbaľte to k sebe. Keď bude dieťaťu chýbať povedzme čiapka, na túre mu ju poskytnete. Situáciu nedostatku môžete na túre využiť na to, aby dieťa na vlastnej koži zažilo, že ak si niečo nezbalí, môže mu to chýbať.

Technické prostriedky na trase

Ak budú na plánovanej trase technické prostriedky, ako stúpačky, kramle a reťaze, zvážte, či je táto túra vhodná pre vaše dieťa. Deti majú kratšie nohy a ruky, nemusia preto na technické prvky dočiahnuť, čo môže spôsobiť problém. Takéto túry odporúčame, len ak ide o trasu, ktorú vy osobne dobre poznáte a máte istotu, že ju s deťmi zvládnete aj v krízovej situácii. Pri akejkoľvek pochybnosti je lepšie vyhnúť sa možnému problému už pri plánovaní.

Dôležitým aspektom je aj to, koľko ľudí sa na trase dá očakávať. Je totiž veľmi nepríjemné, ak váš pomalší postup ľudí za vami znervózňuje, snažia sa vás obehnúť alebo vám za chrbtom frflú. Dobrým príkladom je prielom Hornádu v Slovenskom raji. S deťmi by sme sa mu vyhli v hlavnej letnej turistickej sezóne, no mimo nej, keď je Slovenský raj prázdny, môže ísť o príjemnú a zaujímavú trasu.

Do batoha si pribaľte aj krátke lano a celotelový úväz pre dieťa pre prípad, že by bolo v strese a potrebovali by ste ho istiť. Ak neviete, ako sa lanová technika používa, radšej vyberte iný cieľ a na miesta, ktoré si vyžadujú zapojenie technických prostriedkov, počkajte pár rokov, kým už dieťa budete môcť nechať samo na seba. Turisticky skúsené dieťa od 10 rokov to zvládne.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Kratšie alternatívy plánovanej trasy

Pri plánovaní vymyslite aj alternatívne skrátenia trasy. Počas túry sa môže všeličo pokaziť a môžu nastať situácie, s ktorými ste nerátali: zhoršenie počasia, nedostatok motivácie či vyčerpanie dieťaťa, tlačiaca alebo rozpadnutá topánka, vyschnutý prameň. Skrátenie trasy vtedy dobre padne všetkým zúčastneným. Naštudujte si preto ústupové varianty, možnosti hromadnej dopravy z nich, horské chaty, útulne a prístrešky.

Vezmite si hotovosť

Majte dostatok hotovosti. Na horských chatách, v lesných bufetoch, miestnych pohostinstvách, pri parkovaní alebo v autobusoch prímestskej dopravy kartou nezaplatíte. Pre deti potom môže byť demotivujúce, že po vlastných došli až na chatu, no kofolku si nedajú, lebo nie je dosť hotovosti.

Voda

Nesmierne dôležitým plánovacím aspektom je aj voda. Jednak z hľadiska jej dostupnosti na trase a jednak z hľadiska množstva, ktoré so sebou potrebujete vziať. Dieťa by sa malo na nosení vody podieľať, väčšinou však nevládze niesť všetku svoju vodu. My dávame deťom asi pol litra vlastnej vody, zvyšok nosíme my. Na celodennú túru s deťmi treba rátať aspoň s litrom na osobu, a ak je teplo, aj viac. Preto je dobré túru plánovať tak, aby sa voda dala cestou doplniť a nebolo nutné všetku nosiť. Na TuristickaMapa.sk sa dá zapnúť vrstva s prameňmi a k mnohým sú aj diskusie, kde si môžete pozrieť, čo o prameni hovoria ostatní turisti. Spoľahlivým zdrojom vody sú aj horské chaty s chutným chatárskym čajom alebo kofolou.

Verejná doprava

Aj vlak môže byť pre deti súčasťou turistického zážitku. Je množstvo tratí, ktoré vedú zaujímavým prostredím a môžete ich zahrnúť do túry, pričom pešia časť môže byť kratšia. Napríklad Čiernohronská železnica, trať z Tisovca do Brezna, trať do Kremnice, trať z Banskej Bystrice do Vrútok, trať z Horehronia do Dediniek či povedzme trate okolo rakúskeho Semmeringu.

Foto – Ľubomír Mäkký

Viaceré regióny prevádzkujú v sezóne autobusy, vďaka ktorým môžu byť aj inak náročné túry dostupnejšie. Napríklad cyklobus na horský hotel Kráľova studňa môže aj menším cyklistom umožniť dlhú cyklotúru s výrazne menším prevýšením.

Lanovka

Deti milujú jazdu lanovkou, je preto dobrou motiváciou a zároveň pomocníkom. Pri trénovanejších deťoch odporúčame plánovať lanovkou zostup, pri menších alebo menej zdatných aj výstup. Vo Vysokých alebo v Nízkych Tatrách môžete vďaka lanovke sprístupniť dieťaťu zážitok z vysokohorskej túry, aj keď ešte nemá dostatočne natrénované.

Napríklad: (1) Vyveziete sa na Hrebienok pozemnou lanovkou, prejdete po magistrále na Skalnaté pleso, cestou sa zastavíte na Zamkovského chate a Skalnatej chate a lanovkou sa zveziete do Tatranskej Lomnice, prípadne naopak. (2) Vyveziete sa lanovkou na Chopok, prejdete sa po hrebeni do sedla Poľany a cez Tri vody sa vrátite do Jasnej, alebo ak pôjdete z južnej strany, prejdete sa na Ďumbier a cez Chatu M. R. Štefánika zostúpite Trangošskou dolinou.

Poistenie

Skôr ako vyrazíte, skontrolujte si, či vaša túra vedie do oblasti s pôsobnosťou Horskej záchrannej služby. Poistenie na jej zásah je nutné len pre osoby staršie ako 18 rokov, vybaviť si ho teda musíte pre seba, deti ho nepotrebujú. Keď pôjdete do zahraničia, objednajte si také poistenie, ktoré okrem bežných zdravotných nákladov kryje aj tie aktivity, ktoré v horách s deťmi plánujete podniknúť.

Checklist

  • Trasu plánujte vopred na veľkom monitore alebo nad papierovou mapou.
  • Deti vopred pripravte fotkami a rozprávaním.
  • Preštudujte si trasu a atrakcie, aby ste o nich počas túry vedeli rozprávať.
  • Naplánujte si možnosti predčasného skrátenia túry.
  • Zvážte, či sú technické prostriedky na trase vhodné pre vaše deti.
  • Vezmite si hotovosť.
  • Na Slovensku si vybavte poistenie dospelých, v zahraničí aj detí.
  • Vezmite si pre istotu aj papierovú mapu, nespoliehajte sa iba na mapu v mobile.

Čítali ste ukážku z knihy Turistika s deťmi od autorov Sone Mäkkej a Ľubomíra Mäkkého. Kúpite ju na obchod.dennikn.sk.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako si budovať hlboké vzťahy bez osamelosti? Kúpte si knihu Umenie blízkosti – rozhovory Moniky Kompaníkovej s psychológom Jánom Hrustičom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Knihy

Rodičovstvo

Turistika a outdoor

Životné prostredie

Rodina a vzťahy, Slovensko, Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie