Denník N

Macron sa obáva, že sa zopakuje rok 2005. Analytička vysvetľuje, o čom sú nepokoje vo Francúzsku

Protesty v celom Francúzsku pokračovali tretiu noc po sebe. Foto - TASR/AP
Protesty v celom Francúzsku pokračovali tretiu noc po sebe. Foto – TASR/AP

Francúzsky prezident potrebuje upokojiť nepokoje čo najskôr, lenže príliš drastickými opatreniami ich môže ešte eskalovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Nantes protestujúci autom vrazili do sklenených dverí supermarketu, v Marseille sa skupiny mladých ľudí pobili s policajtmi a v centre Paríža demonštranti ničili reštaurácie, lekárne a obchody.

Hoci francúzske úrady povolali do ulíc 40-tisíc policajtov, aj v noci zo štvrtka na piatok v celej krajine pokračovali masívne nepokoje. Spustila ich smrť 17-ročného tínedžera, ktorého zastrelil policajt pri kontrole vozidla.

Prezident Emmanuel Macron odsúdil násilie, ale v snahe vyhnúť sa ďalšej politickej kríze sa okamžite postavil na stranu obete. Incident označil za „neospravedlniteľný“, ale protestujúcim, ktorí žiadajú kompletnú reformu francúzskej polície, to nestačí.

Demonštrácie medzitým prerástli aj do susedného Belgicka, kde zatkli najmenej pätnásť ľudí. Vo Francúzsku za prvé dva dni nepokojov zadržali viac než 150 protestujúcich a len za poslednú noc najmenej 420 ďalších. Väčšina z nich ešte nemala 18 rokov.

Macronovo náročné balansovanie 

Policajta, ktorý v utorok ráno zastrelil 17-ročného Nahela, obvinili z úmyselného zabitia a umiestnili do vyšetrovacej väzby. Ako však píše BBC, tento prípad vo Francúzsku nie je ojedinelý a ukazuje, že v krajine „niečo nie je v poriadku“.

V Paríži sa podľa BBC obávajú, že rozsiahle nepokoje nebudú schopní dostať pod kontrolu. Od francúzskych politikov zaznieva, že v okrajových štvrtiach veľkých francúzskych miest zlyhal imigračný model. Žijú tam Francúzi cudzieho pôvodu, ktorí sa síce narodili vo Francúzsku, ale majú pocit, že v krajine sa k nim správajú ako k občanom druhej kategórie.

Analytička Jeanette Süss pre Denník N vysvetľuje, že jadrom súčasných protestov je čoraz väčší

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ tomascorej13@... je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Emmanuel Macron

Svet

Teraz najčítanejšie