Denník N

Guvernéra NBS, exministra za Smer Kažimíra začali súdiť za údajnú korupciu. „Nikdy neodstúpim,“ povedal (+ video)

Peter Kažimír. Foto N - Vladimír Šimíček
Peter Kažimír. Foto N – Vladimír Šimíček

Aktualizované o 16:01. Na Špecializovanom trestnom súde sa začal súd s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom. Je prvým bývalým ministrom Smeru na lavici obžalovaných. Vinu odmieta a pomocou exšéfa NAKA Branislava Zuriana spochybňuje kľúčového svedka Františka Imreczeho.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Peter Kažimír nezačínal pracovný týždeň v kancelárii guvernéra Národnej banky Slovenska, ale na lavici obžalovaných. Špecializovaný trestný súd v Pezinku ho v pondelok ráno začal súdiť pre podozrenie, že dal úplatok 48-tisíc eur niekdajšiemu šéfovi finančnej správy z éry Smeru Františkovi Imreczemu.

Bývalý minister financií Kažimír je prvým súdeným vysokopostaveným predstaviteľom Smeru. Prípady, v ktorých figurovali expremiér Robert Fico či bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, sa nedostali tak ďaleko, aby sa už rozhodovalo o vine alebo nevine na hlavnom pojednávaní.

„Nemám záujem o uzatvorenie dohody o vine a treste,“ povedal sudcovi obžalovaný Kažimír. „Som nevinný.“

Video: Prvý Ficov exminister stojí pred súdom za uplácanie (Autorky: Martina Koník, Mária Benedikovičová)

Guvernér NBS je obžalovaný z podplácania Františka Imreczeho, ktorý vypovedal, že mu dal úplatok 48-tisíc eur za urýchlenie a pozitívne ukončenie odvolacích daňových konaní týkajúcich sa firiem Loject 1 – 6. Imrecze bol v tom čase prezidentom finančnej správy. Hrozí mu trest od dvoch do piatich rokov, čo znamená, že by mohol dostať aj podmienku.

Proti exministrovi financií nevypovedá len Imrecze; vyšetrovatelia získali aj množstvo listinných dôkazov z finančnej správy, ktorými by sa mal súd zaoberať. Fico zvykne Kažimíra brániť tvrdeniami, že proti nemu svedčí len „klamár Imrecze“ a nič viac naňho nie je.

Na úvod sudca Milan Cisarik obmedzil online prenos zo súdu; novinárom zakázal zverejňovať minúty po minúte z výpovedí svedkov. Spravil to po liste novinára Adama Valčeka, ktorý online prenos žiadal, no Kažimírov advokát Ondrej Mularčík s tým nesúhlasil. Podľa neho zverejňovanie online spravodajstva môže ovplyvniť výpovede nasledujúcich svedkov. Súhlasil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Mikuláš.

Kažimírov advokát dosiahol, že súd vypočúval ako prvého svedka bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana, ktorý je jedným z aktérov vojny v polícii. Zurian vypovedal, že o údajnej korupcii nič nevie, ale do procesu vtiahol nahrávku, ktorá zachytáva jeho rozhovor s Imreczem zo začiatku roka 2021. Kažimír využil nahrávku na spochybnenie kľúčového svedka Imreczeho a naznačil, že sa mu mstí, lebo mu v minulosti prekazil stať sa ministrom financií.

Obdobne spochybňuje kľúčového svedka tajnou nahrávkou bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého takisto súdia pre podozrenie z korupcie.

Peter Kažimír. Foto N – Vladimír Šimíček

Lukratívnej funkcie sa drží, má v nej byť ešte dva roky

Kažimír mal k Ficovi veľmi blízko, roky spolu vládli, v rokoch 2010 až 2019 bol podpredsedom Smeru. Funkciu ministra financií vo vládach Smeru zastával od roku 2012 do jari 2019, potom sa Kažimír presunul do ďalšej významnej pozície – stal sa guvernérom NBS, ktorým má byť do júna 2025. Presun Kažimíra do bankového sektora sa Ficovi nepáčil, jeho podpredseda si to však napokon presadil a odišiel tak z politickej scény.

Po jeho obvinení sa však ku Kažimírovi politika zasa čiastočne vrátila. V súvislosti s korupčnou kauzou Kažimíra

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Peter Kažimír

Robert Fico

Smer

Špecializovaný trestný súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie