Denník N

Bratislava získala Ekoiuventu a kúpalisko Mičurín, prístupová cesta vedie cez pozemok Valérie Haščákovej

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Mesto získa areál kultúrnej pamiatky Ekoiuventa aj so sporom o prístup cez súkromné pozemky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Areál Ekoiuventy aj s kúpaliskom Mičurín v lukratívnej časti Bratislavy pri Slavíne a Horskom parku prejde do vlastníctva mesta.

Vedenie mesta dohodlo výmenu pozemkov so štátom, presnejšie s ministerstvom školstva. Mestské poslankyne a poslanci minulý týždeň schválili zámennú zmluvu, ministerstvo dostalo od mesta pozemky v Petržalke.

Pozemok na Slavíne aj s významnou architektonickou pamiatkou v štýle socialistického realizmu, bazénom, amfiteáterom a polyfunkčným domom mesto plánuje revitalizovať a vytvoriť priestor na spoločenské, kultúrne a komunitné akcie.

Okolité pozemky v ostatných rokoch skúpili developeri či súkromné osoby s väzbami na developerov. To môže byť problém, mesto totiž s pozemkom pod kúpaliskom a Ekoiuventou nezískalo aj pozemok pod prístupovou cestou, ten je v súkromných rukách.

Zámene pozemkov predchádzal podľa primátora Bratislavy Matúša Valla niekoľkoročný vyjednávací proces s tromi rôznymi ministrami školstva.

Foto – FB Kúpalisko Ekoiuventa

Mesto rokovalo s Branislavom Gröhlingom (SaS) aj s Jánom Horeckým, ktorý prišiel na ministerstvo vlani na jeseň po odchode SaS z koalície. Zámenu napokon mestskí poslanci schválili až za súčasného ministra Daniela Bútoru, ktorý do funkcie nastúpil v polovici mája ako súčasť úradníckej vlády Ľudovíta Ódora.

Magistrát vysvetľuje, že zámenu doriešili na zastupiteľstve až teraz „vzhľadom na konanie komunálnych volieb a neskôr opakovaných zmien na pozícii ministra školstva“.

Zamenené pozemky majú podľa znaleckých posudkov približne rovnakú hodnotu takmer 7,2 milióna eur, mesto musí doplatiť 242 eur.

Obe strany sa zaviazali, že výmennú zmluvu podpíšu do 180 dní od jej schválenia v mestskom zastupiteľstve.

Na kúpalisko cez pozemok Valérie Haščákovej

Priestor od roku 2016 opäť funguje ako kúpalisko. Toto leto bude posledným pod správou ministerstva školstva. Od budúceho leta už bude prevádzkovateľom mesto prostredníctvom svojej príspevkovej organizácie Starz, ktoré sa stará aj o iné kúpaliská.

Do areálu vedie príjazdová cesta v tvare písmena S, ku ktorej však ministerstvo nemá právne ošetrený zmluvný vzťah, píše sa v materiáli, o ktorom hlasovali mestskí poslanci.

Pozemok pod prístupovou cestou od roku 2020 vlastní Valéria Haščáková, jej manželom je Jaroslav Haščák, jeden zo zakladateľov skupiny Penta.

Na pozemku nie je vecné bremeno v prospech ministerstva školstva, ktoré by majiteľku právne zaviazalo strpieť prechod cez jej pozemok.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Bratislava

Developeri v Bratislave

Matúš Vallo

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie