Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Odhalené bradavky už Instagram až tak nedráždia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň, otvorili ste si posledný newsletter MediaBrífing pred letnou prestávkou. V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Instagram nemá problém s fotkami pŕs, ak sú o rakovine;
 • ďalší svetový líder musí odísť z Facebooku;
 • ako funguje biznis slovenských dezinformátorov;
 • počet fact-checkerov sa pred voľbami znásobí.
Ilustračne foto – Annie Spratt/Unsplash/CC

Spoločnosť Meta nezvláda riešiť problémy s dezinformáciami či nenávisťou na Facebooku a Instagrame, no pri fotografiách odhalených ženských pŕs bola vždy veľmi citlivá. To sa čiastočne mení – teda aspoň pri príspevkoch upozorňujúcich na rakovinu prsníka.

Príspevky, ktoré by ešte kedysi boli automaticky odstránené, necháva sociálna sieť online. Používatelia tak môžu otvorenejšie komunikovať aj túto tému.

Viac informácií: Zlom nastal v roku 2020, keď Instagram odstránil osem fotografií používateľa či používateľky v Brazílii – na piatich snímkach boli odhalené a viditeľné bradavky, na ďalších troch boli bradavky mimo záberu alebo boli prekryté rukou. Všetky fotografie mali za cieľ zvýšiť povedomie ľudí o príznakoch rakoviny prsníka.

 • Automatické systémy fotky odstránili s odôvodnením, že porušovali pravidlá o nahote a sexualizovanom obsahu.
 • Keď sociálna sieť fotky neobnovila ani po odvolaní, prípadom sa začala zaoberať Rada pre dohľad (Oversight Board), ktorá posudzuje sporné prípady a býva prirovnávaná k najvyššiemu súdu sociálnej siete.
 • Rada zistila, že systémy Instagramu neboli schopné určiť, že príspevky sa týkali rakoviny, a preto urobili chybu. Sociálna sieť tak zasiahla do slobody prejavu.

Čo je nové: Rada odporučila Facebooku a Instagramu, aby zlepšili svoju automatickú detekciu obrázkov. Pravidlá sociálnych sietí totiž povoľujú použiť aj nahotu, pokiaľ príspevky upozorňujú napríklad na zdravotné problémy, nemali by teda byť postihované. Teraz rada informovala, ako sa situácia zmenila:

 • Sociálna sieť vylepšila detekciu obrázkov, vďaka čomu moderátori za mesiac skontrolovali 2500 príspevkov, ktoré by boli predtým automaticky odstránené.
 • Meta zároveň nasadila nový klasifikátor zdravotného obsahu, vďaka čomu dostali moderátori na posúdenie ďalších 1000 príspevkov, ktoré by boli predtým tiež odstránené.

Tieto údaje ukazujú, ako sa moderovanie obsahu v niektorých oblastiach postupne zlepšuje.

Stojí za pozornosť: Pravidlá sociálnej siete zakazujú zobrazovanie ženských bradaviek, no je nejasné, ako ich uplatňovať pri intersexuálnych, nebinárnych a transrodových ľuďoch. Rada preto v januári odporučila zmeniť prístup a definovať jasnejšie kritériá.


Ďalší svetový líder musí odísť z Facebooku

Hun Sen. Foto – TASR/AP

Za pozornosť stojí ešte jedno aktuálne rozhodnutie facebookovej Rady pre dohľad. Tá totiž odporúča, aby Facebook a Instagram na šesť mesiacov zablokovali profily kambodžského premiéra Hun Sena.

Autokrat Hun Sen vládne už 38 rokov a je známy svojimi radikálnymi vyjadreniami a represiami proti opozícii a médiám. Na Facebooku mal 14 miliónov sledovateľov, pričom Kambodža má 17 miliónov obyvateľov.

V januári 2023 Hun Sen v živom prenose na Facebooku povedal, že zhromaždí svojich sympatizantov, aby proti kritikom protestovali a zbili ich, spomenul aj možnosť poslať „gangstrov“ k svojím oponentom domov.

 • Video malo zhruba 600-tisíc spustení a bolo nahlásené sociálnej sieti.
 • Moderátori rozhodli, že video neporušuje pravidlá.
 • Prípadom sa zaoberali aj odborníci sociálnej siete, ktorí došli k záveru, že video síce porušilo normy, ale zároveň usúdili, že má spravodajskú hodnotu.
 • V takýchto prípadoch môžu ostať online aj príspevky porušujúce pravidlá.

Meta požiadala Radu pre dohľad, aby prípad posúdila a rozhodla, či má dostať prednosť sloboda prejavu alebo bezpečnosť.

Rada rozhodla, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Mediabriefing logoMediaBrífing

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie