Denník N

High 5ive: Aha, ako ideme v magazínoch do sveta

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Print je mŕtvy, bla bla, ale keď vidíme niečo na papieri, stále to má väčšiu dôležitosť a hodnotu. Napríklad keď sa to týka reprezentácie krajiny. Na ihrisku magazínov sa toho teraz urodilo viac, tak listujme. Kto si kúpi nové vydanie časopisu pre svetobežníkov Monocletémou „kvalita života“, nájde v ňom aj story o Bratislave.

Nemecký magazín o umení Monopol zase na obálku šupol dielo maliara Andreja Dúbravského. Vo vnútri nájdete jeho profil. A že aj sami vieme robiť magazíny, ktoré idú do sveta, ukazuje už siedme vydanie Backstage Talks, čiže média o dizajne a biznise. Magazín sa už predáva v hocijakých metropolách, ako keby sa nechumelilo.

*

Iný spôsob, ako sa svetu ukázať tlačeným slovom, ponúka literatúra. A keď to za vás ešte urobí niekto iný, je to veľmi láskavé. Takémuto vývozu literatúr sa už roky venuje Mesiac autorského čítania, ktorý nám tento rok prinesie veľkú nádielku nórskej tvorby. Tento kút literatúry vyzerá ako veľká neznáma, ale nie je to tak.

Určite sa už mnohí stretli s detektívkami J. L. Horsta, v slovenčine vyšlo aj hľadanie koreňov Niny Grünfeldovej. Prečítať si už môžeme aj novinárku Åsne Seierstadovú či autorku Helgu Flatlandovú. Z ďalších, ktorí prídu, určite stoja za pozornosť chirurgička rodiny Vigdis Hjorth, veterán Dag Solstad či fantasta Kjartan Fløgstad.

*

Keď pôjdete na dovolenku, budete počuť, že máte vypnúť a len tak nechať prúdiť čas. Existuje spôsob, ako ten zážitok ešte posilniť. A to keď sa vydáte na cesty so

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie