Denník N

Prieskum Focusu: SNS by sa dostala do parlamentu, Kollára zatiaľ domáce násilie neoslabilo

Progresívne Slovensko je na rozdiel od volebného modelu Ipsosu tretie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do nedele majú politické strany odovzdať kandidátne listiny a nový prieskum agentúry Focus ukazuje, ako veľmi výsledok volieb ovplyvnia malé strany okolo hranice piatich percent – a aj to, kto sa nakoniec dokázal a kto nedokázal spojiť.

V prieskume pre TV Markíza opäť vedie Smer Roberta Fica s 19 percentami, druhý je Hlas so 16,3 percenta a tretie Progresívne Slovensko so silou 13,5 percenta. Napríklad v júnovom prieskume agentúry Ipsos PS tesne predbehlo na druhej priečke Hlas.

Stabilnú štvrtú pozíciu si drží Republika tentoraz s 9 percentami.

Podobne dôležité ako čelo rebríčka bude pre zostavovanie budúcej vlády aj jeho záver na hranici piatich percent – teda to, kto z menších strán sa ešte dostane do parlamentu.

Kto by mohol vládnuť

Zásadnou zmenou oproti doterajším relevantným prieskumom je, že do Národnej rady by sa už dostala Slovenská národná strana Andreja Danka – posilnená aj o ľudí okolo Tomáša Tarabu.

Keby voľby dopadli ako tento prieskum, do parlamentu by sa dostali ešte Sme rodina so 6,1 percenta, KDH a OĽaNO (obe po 6 percent) a ešte veľmi tesne SaS s 5 percentami.

Pri skladaní koalícií by mohla byť SNS kľúčovou,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prieskumy preferencií

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie