Denník N

Protestujú aj 13-roční. V Marseille demonštranti vtrhli do army shopu, hlásia prvé dve obete

Nepokoje na parížskom predmestí Nanterre a v prakticky všetkých francúzskych mestách pokračovali aj v noci z piatka na sobotu. Foto - TASR/AP
Nepokoje na parížskom predmestí Nanterre a v prakticky všetkých francúzskych mestách pokračovali aj v noci z piatka na sobotu. Foto – TASR/AP

Demonštrácie po smrti 17-ročného Nahela si podľa úradov vyžiadali obeť vo Francúzskej Guyane aj v meste Rouen na severe krajiny. Macron medzitým hovorí, že za násilie môžu aj videohry.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď Emmanuel Macron v apríli pretlačil zákon o zvýšení veku odchodu do dôchodku, vo všetkých veľkých francúzskych mestách vypukli masívne protesty. Francúzsky prezident vyhlásil, že potrebuje sto dní na upokojenie situácie a „nový začiatok“.

Prešlo len niekoľko mesiacov a Macron rieši masívne demonštrácie opäť. Tentoraz ich spustila smrť 17-ročného tínedžera s alžírskymi koreňmi Nahela, ktorého v utorok zastrelil policajt pri kontrole vozidla.

Nepokoje vo francúzskych uliciach pokračovali aj v noci z piatka na sobotu. Hoci bola situácia v porovnaní s predchádzajúcou nocou pokojnejšia, polícia zatkla najmenej 471 ľudí.

Najagresívnejšie protesty prebiehali v Marseille na juhu krajiny, odkiaľ unikali zábery výbuchov z miestneho prístavu. Agentúra Reuters informovala, že demonštranti vtrhli do army shopu, odkiaľ ukradli zbrane, ale nie muníciu.

Do mesta na žiadosť radnice povolali špeciálne jednotky. Celkovo v uliciach v piatok večer zasahovalo 45-tisíc policajtov.

Čím je výnimočný tento prípad

Keď médiá zverejnili videá, na ktorých policajt zabil mladíka Nahela M., prezident Macron sa okamžite postavil na stranu obete. Aj v piatok zopakoval, že utorkový incident je „neospravedlniteľný“.

V podobnom duchu sa vyjadrovali aj ďalší poprední francúzski politici vrátane premiérky Élisabeth Borneovej a ministra vnútra Géralda Darmanina. Nahela si minútou ticha pripomenul aj francúzsky parlament.

Policajta vo štvrtok obvinili z úmyselného zabitia a umiestnili do vyšetrovacej väzby. Nepokoje napriek tomu pokračovali aj v piatok.

O čo vlastne protestujúcim ide? „Snažia sa využiť túto chvíľu na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Emmanuel Macron

Svet

Teraz najčítanejšie