Denník N

Osem rád, ako si vytvoriť terasu, kde budete radi tráviť čas

Nikdy som nevidel príliš veľkú terasu, no prerábal som veľa malých, hovorí záhradný architekt Ferdinand Leffler. Foto – Atelier Flera
Nikdy som nevidel príliš veľkú terasu, no prerábal som veľa malých, hovorí záhradný architekt Ferdinand Leffler. Foto – Atelier Flera

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nepodceňte veľkosť, pred kompozitom uprednostnite drevo a začnite ju využívať čo najskôr. Aj to radia záhradní architekti Jana Bieliková a Ferdinand Leffler, s ktorými sme hovorili o tom, ako uvažovať o terase pri rodinnom dome.

„Za mňa je dobrá terasa taká, na ktorej rada trávim čas. Na ktorej sa necítim nikým a ničím obmedzovaná. Svoju terasu si predstavujem už pred záverečnou v práci. Ako si vyložím nohy a vychutnám si kávu, dobré jedlo alebo len obyčajné ticho,“ hovorí Jana Bieliková.

Obaja zdôrazňujú, že najdôležitejšie je, aby terasa vyhovovala predovšetkým vám. Niekto ju napríklad rád zarovná s výškou vchodu do domu, iný so záhradou. „Na jednej strane je sympatické vyjsť z obývačky priamo na záhradu, no nevadí zísť schod alebo dva. Záleží na tom, čo vám vyhovuje,“ vraví Ferdinand Leffler z Atelieru Flera.

Nebojte sa ubrať z pozemku

Najväčšou chybou pri budovaní terasy je podľa záhradných architektov nedostatočná veľkosť. Je to zároveň aj častý dôvod, prečo ľudia záhradného architekta oslovia.

„Ľudia sa často boja, že si odkroja veľký kus pozemku, no neuvedomujú si, že práve terasa je miestom, kde sa stretávajú s rodinou, kde oddychujú, oslavujú, jednoducho kde trávia množstvo času,“ hovorí Bieliková.

„Som zástancom toho, že aj na menšej záhrade by mala byť väčšia terasa. Hĺbka terasy by mala byť 3,5 metra, dĺžka závisí od architektúry domu. Optimálny rozmer je 3,5 × 3,5 metra, ale pokojne aj 4 metre. Keď sa na terasu umiestni zopár kvetináčov a pohodlné posedenie, uberú miesto. V momente, keď takýto priestor nemám, môžem si vytvoriť aj dvojmetrovú terasu, kam budem rád chodiť piť kávu,“ vraví Leffler.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Príroda

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie