Denník N

Fedor Gál: Nad Slovenskom som zlomil palicu, svoje šance lacno a zločinne premrhalo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nacionalizmus je podľa mňa deviácia. Nie je náhoda, že nacionalistu bez problémov identifikuješ nielen podľa slovníka, ale už aj podľa vizuálu, keďže má na hube penu, tvrdí Fedor Gál.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Fedor Gál (1945) patrí k lídrom novembrovej revolúcie v roku 1989. Dnes sklamaný hovorí, že intelektuálna elita na Slovensku zlyháva, lebo vie len fňukať a kydať hnoj. Nevie však priniesť víziu, nasadiť samu seba a ísť do rizika.

Nedávno ste mi spomínali, že už vôbec nemáte chuť dávať rozhovory o Slovensku. Je to pre blížiace sa voľby alebo to platí všeobecne?

Už som viac rozhovorov odmietol. Všetky sa mali týkať výziev, ktorým Slovensko čelí v najbližších voľbách. Dôvodom je, že sa mi vôbec nepáči to, čo sa dnes na Slovensku označuje za predvolebný diskurz, respektíve diskurz o aktuálnej situácii. Je to len brodenie sa negatívnymi emóciami, fňukanie nad rozliatym mliekom a najmä je to nereflexívne. To, že Slovensko dnes nejako vyzerá, a vyzerá teda fakt smutne, je dané tým, že každý druhý Slovák má v sebe kus Fica, Putina či iného darebáka, ktorý dokáže hocikedy niekoho oklamať, niekomu niečo ukradnúť, niekomu ublížiť.

To, čo nás čaká, teda vôbec nie je o chytľavosti lídrov, o sofistikovanosti kampaní, o tom, či kampaň robí Prchal alebo iný duševný „velikán“, nie je to o heslách a logách. Je to o tom, že sa celé roky iba pozeráme do zrkadla, akí v skutočnosti sme. A miesto toho, aby sme z toho strašného pohľadu vyvodili jednoznačné závery, tak sa na to zrkadlo usmievame. Takto si sami seba projektujeme do lídrov, ktorí nestoja za nič, a potom sa čudujeme výsledkom.

Pravdou je, že už mám aj trochu iné priority. A dochádza mi para. Netýka sa to len Slovenska.

Teraz vlastne tvrdíte to, čo si netrúfne nahlas vysloviť žiadny politik – to volič je zlý, to on si vyberá zlo.

Samozrejme. A nie je to tak? To tam Mečiara, Fica, Kotlebu, Mazureka, Borisa Kollára a Matoviča volili Marťania? Aj preto mi už intelektuálny svet na Slovensku začal liezť na nervy. Poviem to na príklade – čítam najmä Denník N a časopis .týždeň. Čo v nich vidím? Nábožensko-podliezavý resentiment v .týždni a násilno-širokospektrálny diskurz v Denníku N.

Aj kvalitné médiá sa dnes prosto ostýchajú dať slovo ľuďom, ktorí nerozprávajú príliš konkrétne, ktorí majú sklon povzniesť sa o úroveň vyššie a pozrieť sa na skutočný život z nadhľadu, s víziou. Editori hovoria, že také čosi by nikoho nezaujímalo. To však vážne chceme v médiách len periférny, príštipkársky a záhumienkový tón? A to hovorím o najlepších médiách na Slovensku.

[Prečítajte si novú knihu rozhovorov Fedora Gála a Petra Pöthe Ja a My. Príde sociológ k psychiatrovi a hovorí…

Čiže vám prekážajú externí autori, intelektuáli, ktorí prispievajú na názorové strany?

Presne tak. Ich texty nemotivujú, neinšpirujú, nestavajú ľudí na nohy. Až mám chuť povedať, že seriem na takých intelektuálov. Keď mi niekto povie, že médiá dnes nestoja za nič, rovno sa ho pýtam – a čo si napísal ty? Čo a kde si publikoval, aby to bolo lepšie? Z čoho majú médiá čerpať, keď drvivá väčšina intelektuálov nadáva na médiá, ale neurobí nič pre ich lepší obsah?

Médiá totiž majú len jediný zdroj formovania verejnej mienky – intelektuálnu elitu. Zámerne hovorím o intelektuálnej elite, lebo politická elita na Slovensku je v skutočnosti brak, štvrtá cenová kategória. Intelektuálna elita by však mala stáť v prvom rade, inšpirovať, mobilizovať, prinášať to, čo je hodné nasledovania. Kde je, preboha? Koľkí z nej sa naozaj ozývajú, píšu, publikujú?

Keď otvorím názorové strany Denníka N, vidím tam množstvo zaujímavých mien. Vrátane vás.

Ale, prosím vás.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie