Denník N

Poznáme prvé kandidátky, číslo 150 je v móde. Dostali ho Klus, Hlina, Kusá aj Pellegriniho bratranec

Stopäťdesiatky z kandidátok: Alojz Hlina, Martin Klus, Jolana Kusá, Lukáš Pellegrini a František Majerský. Foto – N a TASR
Stopäťdesiatky z kandidátok: Alojz Hlina, Martin Klus, Jolana Kusá, Lukáš Pellegrini a František Majerský. Foto – N a TASR

Veľká časť strán ešte svoje kandidátky tají. Celé kandidátne listiny zverejnili PS, Sme rodina, SaS, KDH, Demokrati či Aliancia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Začala s tým SaS a Igor Matovič v roku 2010, teraz jeho postup opakujú takmer všetky veľké strany. Ide o princíp, podľa ktorého si politické strany a hnutia na posledné miesta svojich kandidátok umiestňujú známych politikov či ľudí, ktorí sa majú prekrúžkovať do parlamentu. Okrem pozície lídra tak chcú zdôrazniť aj záver kandidátnej listiny.

Najmenej dve zo strán navyše použili „fintu“ s rovnakým priezviskom na prvom aj na poslednom mieste kandidátky.

Polnoc z nedele na pondelok bola posledným termínom na odovzdanie kandidátok strán pre predčasné voľby 30. septembra 2023. Niektoré strany až po tomto termíne ukázali, s kým idú do volieb, niektoré to chcú ešte niekoľko dní držať v tajnosti.

Ešte pred termínom zverejnili kandidátku napríklad Sloboda a Solidarita a Progresívne Slovensko. V pondelok celú svoju kandidátku ukázali Sme rodina Borisa Kollára, KDH či napríklad aj Aliancia, Demokrati, Modrí/Most-Híd a aj Republika (odkazy na celé kandidátne listiny sú na konci článku).

Stále nepoznáme celú kandidátku Smeru a napríklad ani SNS, ktorá má podľa posledných prieskumov šancu dostať sa do parlamentu.

Kto je číslo 150 a akú majú šancu

Kandidáti z čísla 150 majú podľa výsledkov volieb z posledných rokov výrazne vyššie šance dostať sa do parlamentu než ľudia zo stredu kandidátky. Strany to prezentujú aj tak, že kandidáti z konca listiny sa neboja ísť do volebného súboja a spoliehajú sa na seba a nie na to, kam ich strana zaradí.

Prekvapivým číslom 150

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie