Denník N

Psychológ: Nadané deti nemajú častejšie ADHD či depresie, nehľadajme príčinu problémov hneď vo vysokom IQ

Foto - archív Dušana Fábika
Foto – archív Dušana Fábika

Nadané deti často vedia medzi prvými recitovať básničky alebo čítať. Aby dieťa nenadobudlo z pochvál pocit, že keď podá výkon, má aj lásku a pozornosť, treba oceňovať aj iné veci – že je dieťa citlivé, že sa rozdelilo o nejakú sladkosť, že sa pekne správalo, vysvetľuje psychológ Dušan Fábik.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Mnohí rodičia sú výborní, vedia, ako pracovať s deťmi, ako im ponechať detskú hravosť, ako rozvíjať emočné kompetencie. Je však aj časť rodičov, ktorí keď zistia, že majú nadané dieťa, začnú vyvíjať neúmerný tlak,“ vraví psychológ Dušan Fábik. Takíto rodičia podľa neho tlačia na samé jednotky, na veľa krúžkov a očakávajú, že ich dieťa pôjde študovať právo či ekonómiu – a sami rodičia si ten tlak často ani neuvedomujú.

Dušan Fábik v minulosti päť rokov pôsobil ako psychológ v Škole pre mimoriadne nadané deti a gymnáziu v Bratislave, ktorá za posledný rok zažila dve veľké tragédie svojich študentov. Dnes ponúka poradenstvo učiteľom, rodičom aj nadaným deťom.

V rozhovore hovorí:

  • či sú nadané deti iné,
  • aké deti chodili do tejto školy,
  • čo po tragédii zažívajú a ako by sa k nim okolie malo správať,
  • ale aj o tom, či nadané deti majú častejšie duševné problémy.

V sobotu v Škole pre mimoriadne nadané deti a gymnáziu v Bratislave zomrel študent po tom, ako ju podpálil. V tejto škole študoval aj útočník, ktorý zabil Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha na Zámockej ulici pred podnikom Tepláreň v Bratislave. Čo to hovorí o tejto škole?

Ak sa takéhoto tragického incidentu dopustí nadaný žiak z výberovej školy, jestvuje tendencia automaticky hľadať príčinu vo výške inteligencie. Podľa výskumov sa podobného incidentu však môžu, žiaľ, dopustiť aj žiaci s priemernou či podpriemernou inteligenciou. Pri takýchto hrozných udalostiach nie je výška inteligencie hlavným predpokladom. Omnoho silnejší predpoklad sú sociálne, rodinné či vzťahové problémy. Škola teda nemusí zohrávať v rámci tragickej udalosti významnú rolu, pochopiteľne, v niektorých situáciách môže k tomu škola prispievať.

Od čoho to závisí?

Napríklad, ak je žiak z rodinného

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie