Denník N

Vagnerovci stáli Rusko podozrivo málo peňazí

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap

Ak sú Putinove údaje o výdavkoch na obranu správne, je pravdepodobné, že Prigožin nadhodnotil veľkosť svojej armády.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Po neúspešnej vzbure vagnerovcov bude nespokojnosť s ruským vojenským a politickým vedením bublať.

Doteraz boli vagnerovci najlepšie vybavenou a vždy načas platenou časťou ruských jednotiek na Ukrajine. Keď teraz bude o nich známych viac podrobností, dôstojníci aj vojaci sa budú čudovať, prečo sa ich jednotky musia často spoliehať na verejné zbierky na životne dôležité vybavenie a prečo sa im často oneskoruje alebo znižuje plat.

Lacná vojna

Putinovo Rusko je známe schopnosťou viesť vojny s relatívne malým rozpočtom. Vojna na Ukrajine nie je výnimkou. Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru predstavovali ruské vojenské výdavky v roku 2022 približne 4,4 percenta hrubého domáceho produktu a v tomto roku by ich nemali výrazne prekročiť. Izrael minulý rok vydal na obranu 4,5 percenta svojho HDP.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie