Denník N

Matovičovo riskovanie s kvórom dáva Ficovi šancu stať sa premiérom. Sedem možných povolebných scenárov

OĽaNO malo v poslednom prieskume Focusu 6 percent
OĽaNO malo v poslednom prieskume Focusu 6 percent

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

To, že Igor Matovič vytvorí volebnú koalíciu spolu s Kresťanskou úniou a so stranou Za ľudí, sa povrávalo už týždeň pred odovzdaním kandidátok. Definitívne sa táto informácia potvrdila až v nedeľu 2. júla tesne pred polnocou, keď Igor Matovič dorazil na ministerstvo vnútra odovzdať kandidátnu listinu.

Vládnutie s OĽaNO vylučuje väčšina strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu. Strana – alebo nazývajme ju aj koalícia – Igora Matoviča má koaličný potenciál veľmi nízky. Prakticky v žiadnej vláde, ktorá by mohla vzniknúť po voľbách 2023, sa s OĽaNO nepočíta.

Oficiálny názov volebnej koalície OĽaNO je nasledovný:

koalícia OĽANO A PRIATELIA: OBYČAJNÍ ĽUDIA (OĽANO), NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK, Kresťanská únia a ZA ĽUDÍ.

Fakt, že Igor Matovič formálne podal kandidátnu listinu ako koalíciu troch strán, znamená, že sa na OĽaNO bude uplatňovať takzvané aditívne volebné kvórum. Inými slovami – bude musieť prekročiť sedem percent namiesto piatich. Tak ako musela koalícia PS/Spolu vo voľbách 2020.

Tento krok výrazne mení predpokladané povolebné rozloženie síl v parlamente. OĽaNO malo v poslednom prieskume agentúry Focus šesť percent. V piatok, keď prieskum vyšiel, sme predpokladali, že OĽaNO bude mať v parlamente desať kresiel. Dnes už však predpokladáme, že bude mať nula.

V tomto článku sa pokúsime namodelovať päť možných scenárov povolebného rozloženia síl v parlamente, a teda aj možných vládnych koalícií za predpokladu, že voľby by dopadli tak, ako to odhaduje posledný prieskum. Zdôrazňujeme, že ide o modelovanie z posledného prieskumu. A keďže mnoho voličov sa rozhoduje až na poslednú chvíľu, voľby môžu dopadnúť aj úplne inak.

Rozloženie parlamentných síl, ktoré sa dozvieme 1. októbra v skorých ranných hodinách, môže byť tiež úplne iné.

Prvý scenár počíta s predpokladom, že sa do parlamentu nedostane OĽaNO, druhý, že sa do parlamentu nedostane ani SaS, tretí, že sa nedostane ani KDH, a štvrtý, že sa dostanú SaS a KDH, ale nedostane sa SNS ani OĽaNO. Posledný piaty počíta s tým, že sa dostane aj SaS, aj KDH, aj SNS a že OĽaNO pokorí sedem percent.

Prečo práve tieto kombinácie? Vychádzame z toho, že práve toto sú strany, ktoré sa pohybujú blízko hranice zvoliteľnosti, a ich šance, že sa dostanú, respektíve nedostanú do parlamentu sú približne jedna k jednej.

Scenár 1: Voľby dopadnú presne ako posledný prieskum

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

OĽaNO

Prieskumy preferencií

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie