Denník N

Svetový newsfilter: Putinovi tajní majú zbraň, ktorá mu pomôže udržať sa pri moci

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

v utorok sa v litovskom Vilniuse začne veľmi dôležitý samit NATO. Zatiaľ bude bez Švédska, ktorého vstup do Aliancie stále blokuje Turecko a Maďarsko. Najväčšou témou však je Ukrajina a to, čo Volodymyrovi Zelenskému po rokovaniach povedia predstavitelia 31 členských štátov NATO.

Zelenskyj chce, aby Ukrajina dostala pozvánku už teraz, hoci on aj všetky krajiny Aliancie vedia, že vstup krajiny, ktorá je vo vojne s Ruskom, momentálne nie je reálny. Ukrajinský prezident vraví, že tomu rozumie a chce hlavne prísľub, ktorý by bol aj morálnou vzpruhou pre vojakov, nie okamžitý vstup.

Na to, ako to dopadne, bude čakať aj Vladimir Putin.


Európa: Čo dokáže ruská tajná služba

Samit NATO v Litve bude v utorok a v stredu z Ruska sledovať aj Vladimir Putin. Viac urobiť nemôže, navyše sa teraz musí venovať tomu, aby dal najavo svoju silu doma.

Ruský prezident od jednodňovej vzbury vagnerovcov urobil niekoľko krokov na zlepšenie svojej reputácie. A v úzadí si už dlhšie chystá zázemie, aby sa udržal pri moci.

Čo robí: Už minulý týždeň sme písali o tom, že Putin zachraňuje svoj imidž aj nezvyčajne častými vystúpeniami na verejnosti. Najviac do očí bilo jeho stretnutie s nadšeným davom v Dagestane.

Putin porušil svoj zvyk nechodiť priamo medzi veľké zástupy ľudí, no operácia na záchranu jeho reputácie sa tam neskončila. Tento utorok sa v Kremli stretol s 8-ročným dievčaťom, ktoré vraj veľmi túžilo prísť na spomínaný míting, no nemohlo. Preto ju Putin pozval do Moskvy a spoločne telefonovali ministrom, aby získali peniaze pre Dagestan.

Koncom minulého týždňa navyše ruská vláda definitívne potvrdila plán zvýšiť platy v armáde o 10,5 percenta.

Kľúčom k dlhodobému úspechu pre Putina však nie sú stretnutia s obyčajnými ľuďmi ani televízne prejavy. Ruský prezident má silnejšiu zbraň, ktorá má pomôcť, aby sa udržal pri moci – a to tak, že bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Kríza vo Venezuele

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie