Denník N

Nie je to len symbolická návšteva. Prečo dnes Zelenskyj prišiel na Slovensko

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 15:00: Volodymyr Zelenskyj sa po príchode z Prahy stretol so Zuzanou Čaputovou, rokovať bude aj s premiérom a predsedom parlamentu. Čaputová podporila snahu Ukrajiny vstúpiť do NATO a EÚ.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď bol Volodymyr Zelenskyj v Bratislave naposledy, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová mu povedala, že Ukrajina má právo slobodne si vybrať svoju budúcnosť. V septembri 2020 spoločne rozoberali aj pandémiu či využívanie vzdušného priestoru na letisku v Užhorode.

Prešli necelé tri roky a ukrajinský prezident sa na Slovensko vrátil. Tentoraz v pozícii vojnového lídra, ktorý už takmer 500 dní stojí na čele krajiny, proti ktorej vedie Rusko totálnu vojnu.

Čaputová ho privítala po tom, čo v piatok navštívil Bulharsko a následne Česko, kde aj prespal. Po stretnutí bude mať so Zelenským spoločnú tlačovú konferenciu. Prezidentský palác informoval, že Čaputová a Zelenskyj budú diskutovať o bezpečnostnej situácii, ďalšej podpore Ukrajiny aj o ukrajinskom návrhu mierového riešenia na skončenie vojny.

Ďalšími témami rozhovorov bude podpora euroatlantických ambícií Ukrajiny a rozvoj spolupráce vrátane dopravných prepojení a obnovy Ukrajiny.

Ukrajinský prezident na svojom účte na Twitteri avizuje aj stretnutia s premiérom Ľudovítom Ódorom a predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Slovensko vo svojom príspevku označil za spoľahlivého suseda.

Turecké médiá informujú, že Zelenskyj by potom mal odletieť do Istanbulu, kde bude rokovať s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Zelenského cesty sa konajú len niekoľko dní pred samitom NATO vo Vilniuse. Ten sa začne budúci utorok a členovia Aliancie by na ňom mali hovoriť aj o budúcnosti Ukrajiny, ktorá sa chce stať súčasťou NATO. Zelenskyj by chcel, aby pozvánku dostala už teraz, hoci by do Aliancie vstúpila až po tom, čo sa skončí vojna s Ruskom.

Zelenskyj prichádza k blízkemu spojencovi

Prečo prichádza Zelenskyj na Slovensko práve teraz? Podľa analytika je jeho návšteva do určitej miery

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Zuzana Čaputová

Svet

Teraz najčítanejšie