Vývoj bojov (498. deň): Putin si nedá pokoj, kým nás nezabije, povedal Zelenskyj „mierotvorcom“

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
- Vďaka návšteve Bulharska môžeme vidieť, ako by Zelenskyj reagoval aj na slovenských kritikov.
- Kremeľ nateraz zrejme nemôže zničiť Prigožina fyzicky, snaží sa o to aspoň propagandisticky.
- Medzi prominentných silovikov, o ktorých budúcnosti sa po vagnerovskej vzbure špekuluje, pribudlo ďalšie meno.
- Video dňa – ako vyzerá návrat uneseného ukrajinského dieťaťa.
Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 6. júla. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.
Čo by Zelenskyj odkázal Ficovi. Polemiku medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a bulharským prezidentom Rumenom Radevom má zmysel pripomenúť si aj preto, že v nej zazneli rovnaké tvrdenia, s akými sa bežne stretávame na Slovensku: volanie po mieri, kritika dodávok zbraní či argumenty, že vojna vraj nemá vojenské riešenie.
Zároveň to bola príležitosť vypočuť si, ako na ne reaguje priamo líder napadnutej a bombardovanej krajiny.
Najprv kontext: Zelenskyj vyrazil na vopred utajovanú návštevu troch východoeurópskych krajín EÚ: Bulharska, Česka a Slovenska.
Pri téme, o ktorej budeme hovoriť, má Slovensko paradoxne bližšie k Bulharsku než k susednému Česku. Touto témou je náchylnosť ľudí veriť kremeľskej propagande.
Slovensko a Bulharsko sú podľa porovnávacích prieskumov Globsecu jediné zo skúmaných krajín EÚ, kde si zhruba polovica opýtaných myslí, že hlavným vinníkom vojny je Západ či samotná Ukrajina. V ostatných krajinách dokonca vrátane Orbánovho Maďarska považuje väčšina obyvateľov za vinníka Rusko.

Kým však na Slovensku je stále ešte prozápadná vláda či prozápadná prezidentka, bulharský prezident Radev sa svojimi názormi viac blíži napríklad k Robertovi Ficovi (hoci na rozdiel od predsedu Smeru Radev neopakoval tú najprimitívnejšiu kremeľskú propagandu o