Denník N

Ako vznikala utajená cesta Zelenského na Slovensko. Skúsili ho dostať na Pohodu, časť jeho programu zrušili (+video)

Volodymyr Zelenskyj v Bratislave.Foto - Prezidentský palác, úrad vlády, NR SR, Ukrajinské veľvyslanectvo v Bratislave
Volodymyr Zelenskyj v Bratislave.Foto – Prezidentský palác, úrad vlády, NR SR, Ukrajinské veľvyslanectvo v Bratislave

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Na vašich hraniciach nikdy nebudú hroziť cudzí bojovníci, pretože my sa postavíme na obranu,“ vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Bratislave v Prezidentskom paláci.

Jeho návšteva na Slovensku bola do poslednej chvíle utajovaná – tak ako jeho celá cesta do Bulharska, Česka a potom cez Slovensko do Turecka.

Prezidentský palác poslal médiám oznam o jeho príchode vo štvrtok, na informáciu však bolo uvalené embargo a oficiálne palác oznámil príchod ukrajinského prezidenta až v piatok o 12.46 h, teda krátko po tom, ako lietadlo s ním dosadlo na runway bratislavského letiska.

„Keď prichádzal francúzsky prezident Macron, nebola to utajovaná informácia. Všetci, ktorí to mali vedieť, ju vedeli. Teraz sa to do poslednej chvíle držalo v kruhu, ktorý to nevyhnutne potreboval vedieť,“ hovorí Jana Kobzová, poradkyňa prezidentky Zuzany Čaputovej pre zahraničnú politiku.

Video: Zelenskyj v Bratislave: Poznáte niekoho, kto sa chce presťahovať do Ruska? (autorka: Martina Koník)

Do poslednej chvíle a ako zladiť piatich prezidentov

To bol aj najväčší rozdiel oproti iným oficiálnym návštevám hláv štátu, hovoria ľudia z paláca, ktorí pripravovali túto návštevu. „Konečné rozhodnutie o termíne návštevy padlo dosť neskoro,“ hovorí Kobzová.

Spôsobili to dve veci. Jednou je bezpečnostná situácia, Ukrajinci si v čase vojny neplánujú dlhodobé cesty. No a potom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Slovensko

Teraz najčítanejšie