Denník N

Ako vznikala utajená cesta Zelenského na Slovensko. Skúsili ho dostať na Pohodu, časť jeho programu zrušili (+video)

Volodymyr Zelenskyj v Bratislave.Foto - Prezidentský palác, úrad vlády, NR SR, Ukrajinské veľvyslanectvo v Bratislave
Volodymyr Zelenskyj v Bratislave.Foto – Prezidentský palác, úrad vlády, NR SR, Ukrajinské veľvyslanectvo v Bratislave

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

„Na vašich hraniciach nikdy nebudú hroziť cudzí bojovníci, pretože my sa postavíme na obranu,“ vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Bratislave v Prezidentskom paláci.

Jeho návšteva na Slovensku bola do poslednej chvíle utajovaná – tak ako jeho celá cesta do Bulharska, Česka a potom cez Slovensko do Turecka.

Prezidentský palác poslal médiám oznam o jeho príchode vo štvrtok, na informáciu však bolo uvalené embargo a oficiálne palác oznámil príchod ukrajinského prezidenta až v piatok o 12.46 h, teda krátko po tom, ako lietadlo s ním dosadlo na runway bratislavského letiska.

„Keď prichádzal francúzsky prezident Macron, nebola to utajovaná informácia. Všetci, ktorí to mali vedieť, ju vedeli. Teraz sa to do poslednej chvíle držalo v kruhu, ktorý to nevyhnutne potreboval vedieť,“ hovorí Jana Kobzová, poradkyňa prezidentky Zuzany Čaputovej pre zahraničnú politiku.

Video: Zelenskyj v Bratislave: Poznáte niekoho, kto sa chce presťahovať do Ruska? (autorka: Martina Koník)

Do poslednej chvíle a ako zladiť piatich prezidentov

To bol aj najväčší rozdiel oproti iným oficiálnym návštevám hláv štátu, hovoria ľudia z paláca, ktorí pripravovali túto návštevu. „Konečné rozhodnutie o termíne návštevy padlo dosť neskoro,“ hovorí Kobzová.

Spôsobili to dve veci. Jednou je bezpečnostná situácia, Ukrajinci si v čase vojny neplánujú dlhodobé cesty. No a potom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Slovensko

Teraz najčítanejšie