Denník N

Lekár o letných úrazoch detí: Kolobežky už predbehli aj trampolíny

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kolobežka je momentálne asi najmenší dopravný prostriedok, a tak v cestnej premávke vodič auta vidí človeka na kolobežke až v poslednej chvíli, keď sa už nedokáže vyhnúť kolízii, hovorí lekár Pavol Šinka z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pavol Šinka je lekár v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Pracuje aj na urgentnom príjme a ošetruje deti po úrazoch.

V rozhovore hovorí:

  • prečo majú najčastejšie pacientov po úraze na kolobežke,
  • v čom sú elektrické kolobežky nebezpečné,
  • ako kúpiť trampolínu, aby bola bezpečná,
  • ale aj to, kedy prísť k lekárovi, ak sa prepadnete cez riadidlá bicykla a buchnete si brucho.

Po akých činnostiach k vám chodia deti s úrazmi najčastejšie?

Najväčšiu sezónu úrazov máme v lete. Ide o letné športy, hlavne bicykle, kolobežky a trampolíny. Niekedy ide aj o úrazy, ktoré vzniknú pri kúpaní či už v bazéne, jazere, alebo v mori. V tomto prípade často skočia do jazera, no nevedia, aká je hlboká voda, a tak sa zrania. Inokedy sa šmyknú pri bazéne a spadnú, keď si udrú hlavu alebo končatiny. Vyskytujú sa aj prípady úrazu pri turistike.

Koľko úrazov máte u cyklistov a koľko u kolobežkárov a z trampolíny?

Na ambulancii denne ošetríme v priemere päť až šesť úrazov z kolobežky. Prípady pádu z bicykla sú dva či tri a podobné počty máme aj pri úrazoch pri skákaní na trampolíne. To sú denné počty hlavne počas víkendu. Cez týždeň je to o niečo menej. Napríklad predchádzajúcu nedeľu to bolo veľmi náročné. Bežne za deň na urgentnom príjme ošetríme 80 až 100 pacientov s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Slovensko, Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash