Lekár o letných úrazoch detí: Kolobežky už predbehli aj trampolíny

Kolobežka je momentálne asi najmenší dopravný prostriedok, a tak v cestnej premávke vodič auta vidí človeka na kolobežke až v poslednej chvíli, keď sa už nedokáže vyhnúť kolízii, hovorí lekár Pavol Šinka z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Pavol Šinka je lekár v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Pracuje aj na urgentnom príjme a ošetruje deti po úrazoch.
V rozhovore hovorí:
- prečo majú najčastejšie pacientov po úraze na kolobežke,
- v čom sú elektrické kolobežky nebezpečné,
- ako kúpiť trampolínu, aby bola bezpečná,
- ale aj to, kedy prísť k lekárovi, ak sa prepadnete cez riadidlá bicykla a buchnete si brucho.
Po akých činnostiach k vám chodia deti s úrazmi najčastejšie?
Najväčšiu sezónu úrazov máme v lete. Ide o letné športy, hlavne bicykle, kolobežky a trampolíny. Niekedy ide aj o úrazy, ktoré vzniknú pri kúpaní či už v bazéne, jazere, alebo v mori. V tomto prípade často skočia do jazera, no nevedia, aká je hlboká voda, a tak sa zrania. Inokedy sa šmyknú pri bazéne a spadnú, keď si udrú hlavu alebo končatiny. Vyskytujú sa aj prípady úrazu pri turistike.
Koľko úrazov máte u cyklistov a koľko u kolobežkárov a z trampolíny?
Na ambulancii denne ošetríme v priemere päť až šesť úrazov z kolobežky. Prípady pádu z bicykla sú dva či tri a podobné počty máme aj pri úrazoch pri skákaní na trampolíne. To sú denné počty hlavne počas víkendu. Cez týždeň je to o niečo menej. Napríklad predchádzajúcu nedeľu to bolo veľmi náročné. Bežne za deň na urgentnom príjme ošetríme 80 až 100 pacientov s