Denník N

Bieloruský denník: Načo sú Lukašenkovi vagnerovci? Nikto nevie, dobré to však nebude

Vagnerovci v Rostove nad Donom. Foto - TASR/AP
Vagnerovci v Rostove nad Donom. Foto – TASR/AP

Snažíme sa pochopiť zvláštny príbeh.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Vzbura Jevgenija Prigožina v Rusku sa skončila; zdá sa, že Lukašenko uzmieril strany (snaží sa o tom všetkých presvedčiť), a dôsledky toho sa ešte len začínajú prejavovať.

Bieloruská spoločnosť počula veľa vyhlásení, že Vagnerova skupina sa sťahuje do Bieloruska. Spočiatku sa zdalo, že ide o zlý vtip. Ako si môže súkromná armáda zameniť jednu krajinu za inú? A navyše: nás Bielorusov sa niekto spýtal, či to chceme? V určitom okamihu sa dokonca zdalo, že sa to nestane, keďže samotná skupina novinárom povedala, že o Bielorusku nič nevedia a pokračujú v nábore bojovníkov v Rusku.

Čoskoro však skupina nábor v Rusku zastavila a z rôznych zdrojov sa začalo objavovať stále viac klebiet o výstavbe základne (či dokonca základní) Prigožinovej armády v Bielorusku. Konkrétne sa vie o práci na stanovom tábore pri meste Osipoviči pre 8-tisíc ľudí. Podľa všetkého práve tam by sa mali presunúť žoldnieri, no stopercentne to potvrdené nie je. Niektoré médiá navyše považujú výstavbu tábora za zinscenovanú.

Monitorovacia skupina Bieloruský Gajun, ktorá sleduje pohyb vojsk na území Bieloruska od začiatku vojny, považuje aspoň niektoré informácie o Vagnerovej skupine v Bielorusku za „plánovanú dezinformačnú kampaň“.

Samotný šéf skupiny Jevgenij Prigožin bol v poslednom čase zjavne v Bielorusku. Je možné, že aj viackrát, no neexistujú o tom spoľahlivé dôkazy.

Všetko ostatné môžu byť len fámy a možno aj zámerné dezinformácie.

Nie je jasné, načo Lukašenko v Bielorusku vôbec potrebuje bojovníkov Vagnerovej skupiny.

Je možné, že bieloruský diktátor pozval žoldnierov s bojovými skúsenosťami na modernizáciu vlastnej armády. Vojaci Vagnerovej skupiny majú naozaj skúsenosti z vojny na Ukrajine, navyše rôzni hovorcovia z ukrajinskej strany ich označujú za jedných z najviac bojaschopných na strane Ruska.

Možno sa Lukašenko naozaj tak bojí bieloruských dobrovoľníkov, ktorí bojujú na strane Ukrajiny, že sa rozhodol posilniť vlastné jednotky o Prigožinovu armádu. Dobrovoľníci z pluku Kastusa Kalinovského, ktorí bránia Ukrajinu ako súčasť ozbrojených síl Ukrajiny, opakovane hovorili o plánoch na zvrhnutie diktatúry v Bielorusku násilím. Je možné, že to Lukašenka zasiahlo natoľko, že sa rozhodol pozvať do krajiny celú Prigožinovu armádu.

Možno diktátor vôbec nevie, čo bude robiť Prigožin a jeho Vagnerova skupina v Bielorusku. Je nepravdepodobné, že by Lukašenko v rokovaniach medzi Putinom a Prigožinom bol nezávislým aktérom a mohol predložiť niečo sám. Je možné, že bieloruského diktátora skrátka postavia pred hotovú vec a jeho túžby a obavy nezohrávajú žiadnu rolu.

Bielorusko sa môže stať dočasným miestom pre Vagnerovu skupinu pred presunom do Afriky alebo sa môže stať miestom na otvorenie druhého frontu proti Ukrajine: úprimne povedané, existuje veľa možností, ale nikto to teraz nevie s istotou.

Jedno je však isté: príchod žoldnierov Prigožinovej armády do Bieloruska krajine rozhodne neprospeje.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Poldruha tisíca politických väzňov

Aktivisti za ľudské práva uznali k 4. júlu v Bielorusku za politických väzňov 1501 ľudí. Toto číslo sa mení zo dňa na deň: niekto ide na slobodu a niekto, naopak, putuje za mreže z politických dôvodov.

Zároveň netreba zabúdať, že vo väzení je niekoľkonásobne viac ľudí prenasledovaných z dôvodu aktívneho občianstva, no z rôznych dôvodov nie sú uznaní za politických väzňov.

Sviatlana Cichanovská dostala anonymnú správu o smrti svojho manžela

Líderke demokratického Bieloruska Sviatlane Cichanovskej poslali anonymný list o smrti jej manžela. Bloger Sergej Cichanovský údajne zomrel vo väznici v meste Žodino. Svetlana zdôraznila, že takéto správy dostávala už predtým.

Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že je to pravda. Od 9. marca neprebieha žiadna komunikácia so Sergejom Cichanovským.

5 mesiacov bez informácií o Mariji Kolesnikovovej

Tatiana Chomičová, sestra politickej väzenkyne Marije Kolesnikovovej, pre Deutsche Welle povedala, že o političke, ktorá roztrhala svoj pas, nič nepočuť už 5 mesiacov. Posledný list od Marije prišiel 15. februára. Ani Kolesnikovovej otec, ktorý je v Bielorusku, sa nemôže stretnúť so svojou dcérou, lebo na všetky žiadosti dostáva odpoveď, že žena nechce s nikým komunikovať.

Podobná situácia sa deje s ďalšími známymi politickými väzňami: o Viktarovi Babarykovi, Sergejovi Cichanovskom, Iharovi Losikovi, Mikolajovi Statkevičovi a Maksimovi Znakovi nie sú dlhé týždne žiadne nové informácie.

Režim priznal, že desiatky predstaviteľov bezpečnostných zložiek odmietli rozohnať protesty

Dmitrij Pavličenko je bývalý predstaviteľ bezpečnostných zložiek a muž spájaný s politickými vraždami na objednávku Lukašenka. V komentári pre bieloruské štátne médiá uviedol, že v roku 2020 sa desiatky predstaviteľov bezpečnostných zložiek odmietli zúčastniť na rozháňaní pokojných protestov pod zámienkou choroby a dovoleniek. Pavličenko povedal, že takýchto ľudí treba „nájsť a ukázať im ich miesto“.

Eduard Babaryka odsúdený na 8 rokov väzenia

Syna bývalého prezidentského kandidáta Viktara Babaryka odsúdili. Mladého podnikateľa po takmer 3 rokoch zadržania bez vznesenia obvinenia odsúdili na 8 rokov väzenia. Oficiálna verzia bieloruského súdu je, že Eduard Babaryka je vinný z daňových únikov. Syna prezidentského kandidáta však celkom očividne zadržali a súdili z politických dôvodov.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Jevgenij Prigožin

Svet

Teraz najčítanejšie