Denník N

Wimbledon pre tenisového fanúšika na Ukrajine: Povzbudzovať Svitolinovú a pokúsiť sa zostať nažive

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Ukrajinské tenistky robia maximum, aby pripomínali, že v ich krajine pokračuje Putinova vojna a Ukrajina naďalej potrebuje pomoc. Cez svoj účet na Twitteri v sobotu upozornili, že od jej začiatku prešlo už 500 dní a bojujú v nej aj bývalí tenisti Serhij Stachovskyj a Alexandr Dolgopolov.

„Nikto z nás sa pre vojnu nenarodil, no sme tu, aby sme chránili našu slobodu,“ hovoria tenisti.

Deň predtým zas upozornili na to, že kým fanúšikovia z ostatných krajín môžu sledovať wimbledonské zápasy v bezpečí, na Ukrajinu v piatok opäť dopadali ruské rakety. Spravili to statusom s mrazivým textom: „Multitasking tenisového fanúšika na Ukrajine počas piatkového večera: Pokúsiť sa povzbudzovať Svitolinovú vo Wimbledone. Pokúsiť sa zostať nažive.“

Monfils videl, ako každú noc plakala

Ukrajinské tenistky sa na Wimbledone prekonávajú, prvý raz v histórii sa až tri z nich dostali do tretieho kola. Úspechy dosiahli vďaka bojovným výkonom a tvrdia, že pri nich mysleli na ľudí doma na Ukrajine.

Lesia Curenková rozhodla o víťazstve v treťom kole nad Rumunkou Annou Bogdanovovou 4:6, 6:3, 7:6 v najdlhšom tajbrejku v histórii ženskej dvojhry na Wimbledone. Vyhrala ho 20:18.

„Nehrala som dobre a nemohla som sa sústrediť, pretože ma od rána bolela hlava. Počas zápasu som navyše dostávala kŕče – v druhom sete do ramena, v treťom do nôh a rúk. Po zápase som sa ani nemohla poriadne postaviť. (…) Keď sa však cítim vyčerpaná, pripomínam si, že som z Ukrajiny, a to mi dodáva silu. Hovorím si, že musím vyhrať nielen pre seba, ale aj pre celú krajinu,“ povedala Curenková.

Curenková nakoniec vypadla v osemfinále s Jessicou Pegulovou, jej krajanka Marta Kosťuková skončila v treťom kole po prehre s Madison Keysovou.

Na turnaji však pokračuje Elina Svitolinová, ktorá bola na Ukrajine veľkou športovou hviezdou už pred vojnou. Za svoje postoje aj výkony od začiatku vojny však rešpekt voči nej výrazne narástol, a to nielen na Ukrajine.

„Nepozeralo sa mi ľahko na to, ako každú noc plače,“ povedal jej manžel Gael Monfils tri týždne po začiatku vojny. „Snažil som sa byť ramenom, o ktoré sa môže oprieť.“

Takýmto ramenom pre Ukrajincov sa teraz snaží byť Svitolinová, ktorej sa v októbri narodila dcéra Skai. Veľmi rýchlo sa vrátila do vrcholnej formy a dostala sa do štvrťfinále na Roland Garros aj Wimbledone.

V nedeľu v osemfinále porazila Bielorusku Viktoriu Azarenkovú 2:6, 6:4, 7:6 (9). „Po narodení dcéry je to druhý najšťastnejší moment v mojom živote,“ hovorila dojatá Svitolinová v pozápasovom rozhovore. Z hľadiska sa predtým trikrát ozvali výkriky „Slava Ukrajini“.

Po zápase sa opäť riešilo, že si Svitolinová nepodala ruku s Azarenkovou, hoci od začiatku vojny platí, že si všetky Ukrajinky nepodávajú ruky s tenistkami z Ruska a Bieloruska.

Publikum pri odchode z kurtu bučalo na Azarenkovú, ktorej sa to nepáčilo a reagovala týmto gestom:

Keď sa jej britský novinár James Gray opýtal, čo týmto gestom myslela, odpovedala:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

Vojna na Ukrajine

Wimbledon

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie