Denník N

Seklo ma v krížoch, stačí to natrieť alebo mám zápal nervu? Fyzioterapeutka vraví, prečo sme citliví na ofúknutie

Fyzioterapeutka Lucia Merceková. Foto - archív L. M.
Fyzioterapeutka Lucia Merceková. Foto – archív L. M.

Človek môže pri bolesti nesprávne vyhodnotiť, že iba spal s odhalenými krížami, varovné signály by však nemal podceniť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Spomínam si na prvú skúsenosť so seknutím v krížoch, ktoré ma paralyzovalo na dva dni. Mal som 29 a bolesť prišla, keď som sa postavil zo stoličky.

Žiadny náročný pohyb.

Aktívne športujem a v lete často bez trička, aj horúce noci prespím hore bez. Možno preto prišlo k seknutiu práve počas horúčav, keď som zdravie svojho chrbta precenil.

Vietor je počas teplých dní príjemný, ale keď máme horúcu, spotenú pokožku, prievan spôsobí jej prudké ochladenie a sval okamžite reaguje. Stiahne sa a bolesť nás ochromí.

Ak však ide len o obyčajné ofúknutie svalu, riešenie je jednoduchšie a bolesť do dvoch-troch dní ustúpi. „Pomôže, keď miesto natrieme hrejivou masťou alebo aplikujeme suché teplo,” radí fyzioterapeutka Lucia Merceková.

Lenže to je šťastnejší prípad. Iný, oveľa bolestivejší je príbeh 27-ročnej Nikol, ktorá podcenila varovné signály. Nakoniec za ňou prišla záchranka a strávila týždeň v nemocnici.

Ofúknutie je totiž iba jednou z príčin, prečo nás sekne v krížoch. „Ľudia mi povedia, že ich seklo, pretože sa zohli po päť centov ležiacich na zemi. Ale tých päť centov nie je priama príčina, prečo sa tak stalo,” vysvetľuje Merceková.

Inými slovami, príčinu si nájdeme ľahko, ale zabúdame, čo robíme zle každý deň.

Preto pozor, ak bolesť pri seknutí pretrváva, spravidla je z úplne iného dôvodu. Zdravý chrbát by totiž podľa odborníčky Mercekovej mal zvládnuť aj to, keď sa posadíme do chladničky v správnej polohe chrbtice.

Tento text je aj tom, ako neskončiť v nemocnici, ale iba s hrejivou masťou na chrbte.

Dočítate sa:

  • ako vyzerá prvá pomoc pri ofúknutí;
  • prečo je náš chrbát citlivý na ofúknutie;
  • prečo by sme seknutie nemali podceňovať;
  • ako zistím, že mám zápal nervu;
  • prečo nás sekne v krížoch;
  • čo sa stalo Nikol.

Čo ak mám zápal?

Dôležité je podľa fyzioterapeutky najskôr vedieť, o aký typ bolesti ide. Na akom mieste ju pociťujeme? Čo nám bolesť spôsobuje a do akých miest vyžaruje?

„V rámci krížovej oblasti existuje zhruba 25 príčin, prečo v nej pociťujete bolesť. A každá z nich potrebuje inú liečbu,” vraví Merceková.

Obyčajné ofúknutie svalu nevyliečime rovnakou metódou ako pri urputnej bolesti spôsobenej zápalom. Ale poďme postupne.

Pri ofúknutí svalu, ktorý sa stiahol a drží spazmus (bolestivý kŕč), pomôže rozmasírovanie, teplý vankúš alebo obyčajný fén. Pri malom probléme môže čiastočne pomôcť aj horčík, ktorý upokojuje nervový systém a uvoľňuje svalové kŕče.

A čo robiť, aby už k ofúknutiu opakovane neprišlo?

„Odporúčam používať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie