Denník N

Pre pár rastlín marihuany strávil vo väzbe 918 dní. Ako chcú strany pomôcť konopným väzňom?

Miloslav Weizer. Foto N - Tomáš Benedikovič
Miloslav Weizer. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V septembri 2020 sa Miloslavovi Weizerovi zmenil život. Dnes 63-ročný farmár spal vo svojom dome na samote pár kilometrov od Dunajskej Stredy. O piatej ráno ho zobudilo policajné komando.

Za domom vo fóliovníku mu našli zasadených jedenásť rastlín marihuany. „Tam rástli, rozkvitali,“ opisuje starší pán vo svojej záhrade o necelé tri roky neskôr. „Boli veľké, asi dvojmetrové.“

Ako vysvetľuje, pestoval si ich, aby z nich vyrábal CBD kvapky, ktoré mu pomáhali na chorobu pľúc a vysoký tlak. Čo bolo ďalej, ste už zrejme čítali. Weizera zadržali a vzali do väzby, v ktorej strávil 918 dní.

Teda viac ako dva a pol roka.

Prepustili ho až koncom marca tohto roka. Vyhrané nemá, za zhabanú marihuanu mu naďalej hrozí dlhoročný trest. Neprávoplatne bol už odsúdený na 16 rokov, ale krajský súd pôvodný verdikt zrušil. Na nové pojednávanie sa zatiaľ čaká.

S vrahmi a násilníkmi

Ako to vyzerá vo väzbe, pýtam sa pána Weizera, keď sedíme pod stromom za jeho domom. Okolo nás behá jeho malý pes, ďalšie hospodárske zvieratá sú vzadu. „Sú rôzne cely,“ odpovedá.

„Trojmiestne, päťmiestne, šesťmiestne, deväťmiestne… Deň sa začína budíčkom a raňajkami. Tie pomaly nikto nejedáva, radšej si človek kúpi niečo v bufete, lebo 90 percent potravy sa skladá z mletých vecí. Mleté klobásy, mleté párky, mleté fašírky… Stále len mleté mäso.“

Najhoršie je, že celý deň sa vlastne nič nedeje. S výnimkou jednej hodinovej vychádzky strávi obvinený 24 hodín prakticky na jednom mieste. „Ešte aj tú vychádzku väčšinou riešili ráno o siedmej hodine. Keď sa niekomu ešte nechcelo, lebo nebol prebraný, a ráno bola vonku zima, tak vám vychádzku zamietli. Bum, 24 hodín na cele. Aby ste ich zvládli, museli ste si deň rozdeliť. Proste čítať knihy, hrať nejaké hry, rozprávať sa, nejaká televízia a také drobnosti. Je to katastrofa.“

Samozrejme, nuda nebol jediný problém. Bežnou realitou vo väzbe sú konflikty a bitky medzi obvinenými, na psychiku zle vplýva aj fakt, že človek sedí na cele s násilníkmi, občas aj vrahmi.

Prečo bol súd vlastne presvedčený, že pestovateľ jedenástich rastlín marihuany nemôže na svoj súdny proces čakať na slobode?

Sudca vlastne využil to, ako sa Weizer hájil. Hovoril, že drogu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dekriminalizácia marihuany

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie