Denník N

Bosna nevydá Slovensku ďalšieho aktéra vojny v polícii. Kučerkovi pomohla žiadosť o azyl

Marián Kučerka v policajnej databáze. Foto - databáza Ministerstva vnútra SR
Marián Kučerka v policajnej databáze. Foto – databáza Ministerstva vnútra SR

Po Jánovi Kaľavskom nevydá Bosna a Hercegovina Slovensku ani obžalovaného expolicajta Mariána Kučerku, ktorému hrozí vysoký trest za branie úplatkov. Pomohlo mu to isté ako Kaľavskému – že v krajine požiadal o azyl skôr, než Slovensko zažiadalo o jeho vydanie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalého policajta a aktéra vojny v polícii Mariána Kučerku nevydá Bosna a Hercegovina na trestné konanie na Slovensko. Bosnianske súdy právoplatne odmietli žiadosť slovenských justičných orgánov.

Rozhodnutie o odmietnutí jeho vydania 16. júna podpísal aj tamojší minister spravodlivosti Davor Bunoza, potvrdil Denníku N Súd Bosny a Hercegoviny v Sarajeve.

Dôvodom nevyhovenia bolo, že niekdajší vyšetrovateľ NAKA požiadal v tejto krajine o azyl skôr, než Slovensko podalo žiadosť o jeho vydanie.

Obdobná situácia nastala aj pri ďalšom aktérovi vojny v polícii, bývalom šéfovi operatívcov NAKA Jánovi Kaľavskom, ktorého Bosna takto pred rokom takisto nevydala slovenským orgánom, lebo aj on sa stihol uchádzať o udelenie azylu pred odoslaním žiadosti Slovenska o jeho vydanie.

Otázne je, či by slovenské orgány mali šancu spraviť to skôr, keďže netušili, že Kaľavský a Kučerka utiekli zo Slovenska do Bosny a že tam požiadajú o azyl.

Kučerka aj Kaľavský sú stíhaní za korupciu a hrozia im vysoké tresty.

Ministerstvo spravodlivosti, ktoré momentálne vedie bývalá politička a exsudkyňa Jana Dubovcová, tiež potvrdilo zamietnutie slovenskej žiadosti o vydanie Kučerku.

„Súd Bosny a Hercegoviny v rámci konania potvrdil, že azylové konanie bolo začaté skôr, ako štát vydal medzinárodný zatykač. Tým nie sú naplnené zákonné požiadavky na jeho vydanie v súlade s článkom 34 zákona o medzinárodnej právnej pomoci v trestných veciach,“ uvádza sa v stanovisku rezortu spravodlivosti.

Marián Kučerka a Ján Kaľavský. Foto – polícia

V Bosne mu zrušili aj obmedzenia, medzinárodný zatykač platí

Niekdajší vyšetrovateľ NAKA Kučerka opustil Slovensko v čase, keď sa blížilo rozhodovanie Najvyššieho súdu o jeho odvolaní. Odvolanie podal, keď ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku vlani odsúdil za korupciu na jedenásť rokov a trest prepadnutia majetku.

Obžalovaný je za to, že za vysoké úplatky zametal pod koberec viaceré prípady, napríklad aj prípad Štefana Žigu, príbuzného bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý je už poslancom Hlasu a za stranu Petra Pellegriniho kandiduje aj v predčasných voľbách.

Kučerku sa zastáva aj predseda Smeru Robert Fico,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Najvyšší súd

Smer

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie