Denník N

Košičan, ktorý chcel preplávať do Ruska, je už na ceste domov. Skladbu ospevujúcu Putina hodil do koša

Ján Mazák. Foto - Facebook J. M.
Ján Mazák. Foto – Facebook J. M.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Už pár dní je známe, že dobrodruh zo Slovenska, ktorý 1. mája v neopréne a s nafukovacím kolesom preplával z Estónska cez rieku Narva do Ruska, je 46-ročný Košičan Ján Mazák.

Slovenské médiá píšu o jeho súde v Rusku a hrozbe niekoľkoročného trestu za ilegálne prekročenie ruských hraníc, ale Ján Mazák už pár dní v Rusku nie je. Súd už rozhodol – vymeral mu iba pokutu s tým, že krajinu musel ihneď opustiť.

Policajti ho minulý týždeň naložili do auta a vyviezli naspäť do Estónska.

O necelé dva dni sa s Jánom Mazákom spojil Denník N. Bol v hoteli v jednej z pobaltských krajín, nechcel ju pomenovať. „Viete, môj mobil bol v rôznych rukách,“ hovorí o dvoch mesiacoch za mrežami, keď čakal na súd a k telefónu či ostatným osobným veciam nemal prístup.

Mazák bol prekvapený, odkiaľ vieme, že práve on je ten muž, ktorý preplával rieku do Ruska. Vysvetlili sme mu, že na Facebooku sa objavil preklad z ruštiny zo sociálnej siete Telegram, kde je jeho celé meno aj fotka z pojednávania, na ktorej je v zamrežovanom priestore v pojednávacej miestnosti.

„To asi vyniesli advokáti,“ dodal Mazák.

Pokutu v prepočte zhruba 200 eur ešte nezaplatil. Beží mu 15-dňová lehota na odvolanie, ale pravdepodobne ju nevyužije.

V Rusku chcel uplatniť svoje umelecké vlohy

Denník N bol v osobnom kontakte s Jánom Mazákom približne pred rokom, keď sa nie vlastnou vinou na takmer dva mesiace ocitol na ulici.

Jeho životný príbeh je bohatý. V Košiciach vyštudoval konzervatórium – violončelo, klavír a dirigovanie. Píše opery, symfónie, ale aj komorné diela. V košickom štátnom divadle pôsobil ako dirigent a zbormajster.

No vydal sa aj na neumeleckú dráhu. Snažil sa podnikať s malou pekárňou. Výsledkom bol krach a exekúcie. Podobne dopadol jeho zámer vydávať knihy. Na istý čas spadol aj do gamblerstva. Keď sa vlani ocitol na úplnom dne, mal vážne samovražedné úvahy.

V poslednom období sa prezentoval ako veľký fanúšik Ruska, kam sa rozhodol odísť natrvalo. V máji si obliekol neoprén – keďže voda mala iba dva stupne – a do nafukovacieho kolesa dal pár tašiek s vecami, ktoré sa nemali namočiť (najmä zošity s jeho skladbami). A preplával cez rieku.

Prečo si vybral práve takýto spôsob vstupu do Ruska? „Tento sa mi zdal

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie