Denník N

Danko ide do volieb s medveďmi aj s Mezenskou, na kandidátke má konšpirátorov aj Lučanského syna

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Keď SNS išla do volieb v roku 2020, bol imidž Andreja Danka zničený jeho kauzami – plagiát diplomovky, bozkávanie kapitánskych výložiek či telefonát s Alenou Zsuzsovou. Výsledok – iba 91 171 hlasov (3,16 percenta) a odchod z parlamentu na tri a pol roka.

Danko napriek tomuto debaklu zostal predsedom strany, posilnil sa a teraz má šancu na návrat. Naplno sa uňho rozvinuli proruské postoje a spojil sa s ultrakonzervatívcami ako Štefan Kuffa a Tomáš Taraba.

Aj vďaka spájaniu s rôznymi politikmi, ktorí majú istý výtlak na sociálnych sieťach, a tomu, že mnohí potenciálni voliči sa k Dankovi vrátili a mohli prísť aj noví, sa SNS z necelých dvoch percent postupne dostáva k piatim percentám a nie je vylúčené, že sa dostane do parlamentu – a ako dvojička Smeru by dokonca mohla byť opäť vo vláde.

SNS podobne ako Smer naťahovala zverejnenie celej kandidátky, ukazovala ju postupne. Teraz je už celá verejná. V očiach nacionalistických voličov môže ukazovať úspešné spájanie Danka s malými stranami. Je z nej zároveň jasné, že sa SNS oproti roku 2016 a 2020 výrazne posunula k proruským a extrémistickým voličom.

Úvod kandidátky nie je prekvapivý a je skôr formálny. Jednotkou je predseda Andrej Danko a za ním nasledujú traja z jeho ôsmich podpredsedov – Milan Garaj, Dagmar Kramplová a Ján Krišanda.

(Celá kandidátna listina SNS je na konci článku.)

Hviezdy dezinfoscény

Päťkou je Tomáš Taraba, šestkou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Medvede

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie