Denník N

Týždeň v zdraví: Poznáte symptómy bipolárnej poruchy? Aké sú mýty o ochrane pred slnečným žiarením? Viete, čo je to tinnitus?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  všetko dôležité o bipolárnych poruchách;
  •  fakty o ochrane pred škodlivým slnečným žiarením a prečo netreba veriť mýtom o nej;
  •  čo je to tinnitus, ako sa prejavuje a lieči.

Čo je bipolárna porucha? A kedy treba spozornieť?

Možno poznáte človeka, ktorý sa okoliu môže javiť ako aprílové počasie, nemení svoje správanie síce z hodiny na hodinu alebo zo dňa na deň, má však relatívne dlhšie obdobia nadštandardne činorodej aktivity, ktoré sú striedané obdobiami smútku až apatie. Môže ísť o bipolárnu poruchu, stav, ktorý si zaslúži našu pozornosť.

Podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD 11 sú bipolárne a príbuzné poruchy epizodické poruchy nálady definované výskytom manických, zmiešaných alebo hypomanických epizód alebo symptómov. Tieto epizódy sa typicky striedajú s depresívnymi epizódami alebo obdobiami depresívnych symptómov.

Bipolárne poruchy patria medzi poruchy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie