Denník N

Úrady ju preverili, schválili jej trvalý pobyt. Prečo ruskú novinárku vykázali z Pražského hradu?

Ruská novinárka Farida Kurbangalejevová na Pražskom hrade pred príchodom na tlačovú konferenciu Petra Pavla s Volodymyrom Zelenským. Foto: archív Faridy Kurbangalejevovej
Ruská novinárka Farida Kurbangalejevová na Pražskom hrade pred príchodom na tlačovú konferenciu Petra Pavla s Volodymyrom Zelenským. Foto: archív Faridy Kurbangalejevovej

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Ruskú novinárku Faridu Kurbangalejevovú žijúcu v Česku vo štvrtok pred príchodom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyviedli z Pražského hradu, kde sa akreditovala na tlačovú konferenciu.

„Je to zvláštne, nechali ma prísť až na Hrad a čakať na neho,“ hovorí novinárka z opozičného média Republic, ktorej české úrady minulý týždeň udelili trvalý pobyt.

Môžete opísať štvrtkový incident, ako sa to celé stalo a čo tomu predchádzalo?

Vedela som o tejto návšteve vopred a veľmi ma zaujímala. Preto som volala deň vopred Markéte Řehákovej (hovorkyňa českého prezidenta Petra Pavla, pozn. red.). Potešilo ju to a veľmi milo sme sa sa aj krátko po česky porozprávali.

Povedala som jej, že by som veľmi rada bola na Pražskom hrade, odpovedala mi, že v poriadku. Vyžiadala si moje dokumenty, občiansky preukaz a poslala som jej aj svoju novinársku kartičku pre zahraničných žurnalistov pôsobiacich v Česku (tie udeľuje ministerstvo zahraničia, pozn. red.). V tej chvíli všetko vyzeralo byť v poriadku.

Kedy ste o akreditáciu na Pražský hrad žiadali?

Deň pred Zelenského návštevou, v stredu okolo siedmej alebo ôsmej večer, nepamätám si to presne. Ďalší deň som tak ako ďalší novinári išla na Pražský hrad.

Ochranka si veľmi pozorne prezerala moje dokumenty, asi pol hodiny, dokonca mi ich na chvíľu vzala a niekde inde ich preverovala.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Petr Pavel

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie