Denník N

Zelenskyj chcel časový plán, odkázali mu, že Ukrajina nie je pripravená

Litovský prezident Gitanas Nauséda víta amerického prezidenta Joea Bidena počas prehliadky čestnej stráže pred ich stretnutím v prezidentskom paláci v rámci samitu NATO vo Vilniuse 11. júla 2023. Foto - TASR/AP
Litovský prezident Gitanas Nauséda víta amerického prezidenta Joea Bidena počas prehliadky čestnej stráže pred ich stretnutím v prezidentskom paláci v rámci samitu NATO vo Vilniuse 11. júla 2023. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Členské krajiny NATO v prvý deň dlho očakávaného samitu v litovskom hlavnom meste Vilnius vydali oficiálne komuniké, v ktorom Ukrajinu pozvali do Aliancie. To však až vtedy, keď sa „spojenci zhodnú a podmienky budú splnené“.

Viedli k tomu nezhody medzi členskými krajinami, ktoré chceli zo samitu vyslať signál o svojej jednote.

Východné krídlo s podporou Veľkej Británie a Francúzska je za konkrétnejší jazyk, zatiaľ čo Nemecko a USA sú opatrné a radšej by zostali pri prázdnych sľuboch. Tie však už Ukrajina v podstate dostala v roku 2008 v rumunskej Bukurešti.

Aj Zelenskyj je sklamaný a ešte ráno na Twitter nahnevane napísal, že takýto nejasný jazyk je podľa neho pre Rusko „motivácia na pokračovanie jeho teroru“.

Samit však priniesol aj nový posun. Aliancia prijala detailný obranný plán pre prípad, že by sa Rusko (alebo niekto iný) rozhodlo zaútočiť na jej členský štát. Plán presne stanovuje, čo má ktorý člen v prípade ohrozenia robiť, s kým spolupracovať, aké vybavenie použiť a koľko vojakov má byť v pohotovostnom režime.

Teraz nie, potom neskôr

Zelenskyj na Twitter takisto napísal, že Ukrajina si váži svojich spojencov a „našu spoločnú bezpečnosť“, ale že si zaslúži „rešpekt“.

Nahnevalo ho, že sa toľko diskutuje o „slovíčkach“, pretože v skutočnosti nejde o členstvo Ukrajiny v NATO, ale len o pozvánku. Aj napriek tomu to spôsobuje toľko nezhôd.

„Je bezprecedentné a absurdné, že nie je stanovený časový rámec pre pozvanie ani pre členstvo Ukrajiny. Namiesto toho pridali vágnu formuláciu o ‚podmienkach‘, dokonca aj pre pozvanie Ukrajiny,“ napísal.

Výsledky rokovaní členské štáty zhrnuli v komuniké a Jens Stoltenberg ich tlmočil na tlačovej konferencii. Oznámil vytvorenie nového niekoľkoročného programu na pomoc Ukrajine pri transformácii z bývalej sovietskej krajiny na takú, ktorá spĺňa štandardy člena NATO. Takisto bude vytvorená Rada NATO-Ukrajina, kde sa budú „stretávať ako seberovní“.

Spojenci sa vraj dohodli, že Ukrajine uľahčia vstup. „Toto je silný balík pre Ukrajinu a jasná cesta smerom k členstvu v NATO,“ povedal Stoltenberg.

Na Zelenského komentár o absurdnosti toho, že chýba konkrétny časový plán, Stoltenberg povedal, že vstup do NATO nikdy nemá časový plán, ale je postavený na podmienkach. Trvá na tom, že „NATO nikdy nevyslalo jasnejší signál, čo sa týka politického odkazu cesty smerom k členstvu aj konkrétnej podpory od spojencov NATO“.

Otázne zostáva, ako si tento signál vysvetlí Kremeľ. Putinov hovorca Peskov už pred samitom povedal, že akýkoľvek krok, ktorý by urýchlil členstvo Ukrajiny v NATO, bude „potenciálne veľmi nebezpečný pre európsku bezpečnosť“. „Nesie to priveľké riziko a ľudia, ktorí majú toto rozhodnutie urobiť, by si to mali priznať,“ dodal.

Ukrajina patrí do NATO

Nezhody medzi členmi sa netýkali toho, či Ukrajinu pozvať do NATO, ale toho, kedy a za akých podmienok.

Za vyššiu podporu Ukrajiny a jej priamejšiu cestu do NATO sú pobaltské krajiny a Poľsko, ktoré samy cítia ohrozenie a pamätajú si, aké je mať na svojom území ruské tanky. Na ich strane stojí aj Francúzsko, ktoré začne Ukrajine dodávať rakety s dlhým doletom.

„Rozhodol som sa zvýšiť dodávky zbraní a vybavenia, ktoré Ukrajine umožnia zasiahnuť vo veľkom,“ povedal prezident Emmanuel Macron. Odmietol špecifikovať,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie