Denník N

Zvažoval koniec kariéry, teraz je vo štvrťfinále Wimbledonu. Eubanksovi pomohol aj rozhovor s Clijstersovou či Osakovou

Christopher Eubanks. Foto - TASR/AP
Christopher Eubanks. Foto – TASR/AP

Američan Christopher Eubanks postúpil do štvťfinále Wimbledonu, kde bude hrať v stredu s Daniilom Medvedevom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Kim, tráva je ten najhorší povrch na hranie tenisu. Teda… ona nie je zlá, ale frustrujú ma odrazy loptičky na nej. Je taká pomalá, že úplne znižuje účinnosť môjho podania,“ písal americký tenista Christopher Eubanks ešte začiatkom júna bývalej svetovej jednotke Kim Clijstersovej.

„Skús si zahrať minitenis. Postav sa do servisových boxov (časť kurtu pri sieti, do ktorej má letieť podanie – pozn. red.), buď nízko a trénuj forhend a bekhend s dolnou rotáciou. Takto si natrénuješ prácu nôh,“ poradila mu.

S Clijstersovou sa zoznámili pred niekoľkými rokmi na súťaži zmiešaných tenisových družstiev World TeamTennis. Po jednom zápase sa spolu celé hodiny rozprávali.

Clijstersová mu vtedy hovorila o svojich skúsenostiach a on počúval, snažil sa čo najviac od nej naučiť. Spriatelili sa, preto sa práve jej zdôveril s tým, že nie je spokojný, ako hrá na tráve.

Americký tenista túto konverzáciu zverejnil na sociálnych sieťach po tom, čo vyhral svoj prvý ATP titul v kariére. Na tráve. Na Malorke vyhral iba dva dni pred začiatkom tohtoročného Wimbledonu.

Na tento grandslamový turnaj prišiel ako debutant. Nikdy predtým neprešiel ani kvalifikáciou. Ani na ostatných grandslamových turnajoch nemal oveľa lepšiu bilanciu. Z doterajších ôsmich účastí v hlavnej súťaži až šesťkrát prehral v prvom kole. Vlani na US Open a tento rok na Australian Open prešiel do druhého kola.

Počas pandémie koronavírusu, keď od marca do augusta 2020 tenisti vôbec nesúťažili, mal dokonca rozhovor so svojím agentom, v ktorom mu povedal, že ak to takto pôjde ďalej, tak ukončí kariéru.

„Povedal som mu: ‚Počuj, ak budem aj o rok okolo 200. miesta na svete a nebudú v tom hrať úlohu žiadne zranenia, mal by som začať svoj čas využívať nejak inak‘,“ povedal pre New York Times.

Na Wimbledone však tento rok v druhom kole vyradil Camerona Norrieho, britskú jednotku, svetovú trinástku. V osemfinále potom vyradil aj svetovú päťku Stefanosa Tsitsipasa.

Eubanks pritom nie je žiaden mladý začínajúci tenista. Má už 27 rokov. No prelomovým bol preňho až posledný rok. Ešte na začiatku tejto sezóny bol na 123. mieste rebríčka ATP. To bolo iba o tri miesta za jeho dovtedajším maximom. Predtým sa dlhé roky pohyboval okolo 200. miesta.

S takýmto postavením hráva tenista väčšinou iba na challengerových turnajoch. To sú podujatia, ktoré nevysielajú televízie, odmeny často nedosahujú ani polovicu toho, čo zarobia tenisti na turnajoch ATP a víťazstvo na takomto turnaji sa do oficiálnych štatistík o počte titulov ani nezapočíta. Účasť na grandslamoch si Eubanks musel vybojovať v kvalifikácii.

Na Wimbledone už žiadnu kvalifikáciu nemusel hrať. Je na 43. mieste a po tom, čo postúpil (zatiaľ) do štvrťfinále, pôjde určite v rebríčku vyššie. Webstránka live-tennis.eu, ktorej autori robia tzv. živé prepočty toho, ako body na prebiehajúcom turnaji ovplyvnia rebríček, momentálne Eubanksa posúva na 31. miesto.

Zistil, čo robia najlepší inak

„Vlani v lete som bol veľmi frustrovaný. Hral som na challengeri v Chicagu a prehral som v prvom kole po dvoch tajbrejkoch. Sadol som si vtedy s trénermi z Americkej národnej tenisovej asociácie a hovoril, že už som unavený z challengerov. Nemá to svoje čaro (ako ATP turnaje). Nie je to zábava, že na tréning dostanem jednu súpravu loptičiek, že sa musím o kurt deliť aj s niekým ďalším. Vtedy som si dal záväzok, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

Wimbledon

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie