Denník N

Nápaditá móda, bytové doplnky, skladací bicykel aj mestské retro auto. Pozrite si nominácie Národnej ceny za dizajn

Diela, ktoré získali nomináciu na Národnú cenu za dizajn 2023. Foto - Adam Šakový, Jakub Gulyás, Fiordalisi Sofia, Lukáš Ronec
Diela, ktoré získali nomináciu na Národnú cenu za dizajn 2023. Foto – Adam Šakový, Jakub Gulyás, Fiordalisi Sofia, Lukáš Ronec

Medzinárodná porota vybrala finalistov Národnej ceny za dizajn 2023. Tento rok sa udeľujú ocenenia v oblasti produktového dizajnu.

Porota počas dvoch dní posudzovala 79 prác v 8 kategóriách, dôraz kládli najmä na ich originalitu, estetiku, funkčnosť, technickú vyspelosť a udržateľnosť. Ide o diela, ktoré vznikli od januára 2021 do mája 2023, keď bolo spustené prihlasovanie. Nomináciu získalo 25 produktov. Na výstavu, ktorá sa bude konať na jeseň, vybrala porota 67 diel.

„Obdobie covidu prinieslo negatíva, ale aj pozitíva,“ hodnotí aktuálny ročník dizajnér Michal Staško, ktorý je kurátorom tohtoročnej výstavy a členom poroty. Negatívum sa podľa neho prejavilo v menšom počte prihlásených diel, pozitívum v kvalite a počte študentských projektov. „Na čo chcem poukázať, je najmä orientácia na technologický výskum, ktorá je prítomná najmä pri študentských projektoch. Táto oblasť je dôležitá pre inovatívny dizajn súčasnosti,“ vraví Staško, ktorý je držiteľom niekoľkých dizajnérskych ocenení vrátane prestížnej RedDot Design Award (2013).

Medzi najslabšie zastúpenými bola kategória Šport & Voľný čas, v ktorej porota neudelila nominácie a ani nevybrala diela na výstavu. Zopár diel z kategórie Spoločnosť & Životné prostredie sa síce dostalo do výberu na výstavu, ale nominácie udelené neboli. „Návrhy sa uberali dobrým smerom, ale žiadny z projektov nenaplnil zadanie v plnom rozsahu. Komisia vidí v tejto kategórii veľkú budúcnosť a dúfa, že do ďalších ročníkov osloví viac tvorcov,“ uviedol Pavel Masopust, porotca NCD23.

Porota rozhodovala v zložení: Michal Staško (SK), Mária Račeková (SK), Stefan Moritsch (AT), Valerio Lupi Cherubini (IT), Václav Mlynář (CZ), Pavel Masopust (CZ), Jakub Berdych (CZ) a jeden externý poradca Tomáš Šetaffy (SK).

Ocenenie organizuje Slovenské centrum dizajnu. Víťazi ocenenia Národná cena za dizajn 2023 budú známi v októbri.

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2023 za najlepší produktový dizajn

Móda & Módne doplnky

1. OFF SEASON (Andrea Chrastinová Pojezdálová)
2. Pink Matrix Collection (Martina Ďurikovič)
3. Rainbow (Juraj Straka)
4. SS22 kolekcia Georgia (Katarína Filan Halásová)
5. Súčasná módna úpletová kolekcia (Andrea Vonkomerová)

Domov & Verejný priestor

1. Jedálenský stôl IKONA (Alojz Karpiš)
2. Steps Vase (Jakub Pollág)
3. Tuli Unofficial Offices (Michal Riabič)
4. Bolt Chair (Jakub Pollág, Filip Krampla)

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Kultúra

Teraz najčítanejšie