Denník N

O Vilniuse aj o láske

Niekoľko hodín pred začiatkom samitu ruská armáda opäť zaútočila na ukrajinské hlavné mesto.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Oči sveta sú v týchto chvíľach upreté na Vilnius – v očakávaní výsledkov samitu NATO, ktorý posilní vojenskú pomoc a spoluprácu s Ukrajinou a výrazne ju priblíži k členstvu v Aliancii. Spolu s lídrami 31 členských štátov i predstaviteľov Austrálie, Japonska, Nového Zélandu, Južnej Kórey sa na samite zúčastňuje aj prezident Volodymyr Zelenskyj. V noci pred samitom ho pozdravila Moskva: niekoľko hodín pred jeho začiatkom ruská armáda opäť barbarsky zaútočila na ukrajinské hlavné mesto.

V júli si pripomíname aj iný dátum, z čias bosnianskej vojny v bývalej Juhoslávii: srebrenický masaker. Jedenásteho júla 1995 do Srebrenice vtrhli srbskí vojaci a postupne povraždili najmenej osemtisíc mužov a chlapcov. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu klasifikoval toto vraždenie ako genocídu a viacerí bosnianskosrbskí velitelia boli neskôr odsúdení.

Keďže vojská Republiky srbskej naďalej útočili na územia, ktoré OSN ustanovila ako „bezpečné zóny“, NATO misii OSN poskytlo leteckú podporu: tú, ktorá nakoniec doviedla bojujúce strany k Daytonským mierovým dohodám, ktorými sa vojna v Bosne a Hercegovine skončila.

Vtedy sa ukázalo, aká kardinálne dôležitá bola Aliancia pre zabezpečenie mieru, na ktorom sa nevedeli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie